Slovenské domácnosti napriek vysokej inflácii na úspory výraznejšie nesiahali. Podľa dát Národnej banky Slovenska hodnota celkových vkladov domácností v auguste medziročne klesla len o 0,79 % na 42,54 miliardy eur. Je za tým rýchly rast miezd, ale aj obmedzovanie spotreby.


Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku v 2. štvrťroku 2023 dosiahla 1419 eur pri medziročnom raste o 9,9 %. To ale nestačilo na infláciu, ktorá bola v danom období ešte vyššia. Aby sa s poklesom disponibilných príjmov domácnosti vyrovnali, obmedzovali svoju spotrebu. Podľa Štatistického úradu SR tento trend dosiahol vrchol v apríli, kedy maloobchodné tržby klesli až o 10,1 %. Práve spotreba domácností je hlavnou zložkou, ktorá bránila rýchlejšiemu rastu slovenskej ekonomiky.

Napriek vysokým cenám sme siahali na úspory iba mierne

Foto: Pexels/maitree rimthong

Situácia sa ale začína zlepšovať. V auguste sa prepad maloobchodných tržieb spomalil na 4,4 % a tempo rastu nominálnych miezd v auguste predbehlo infláciu až v 9 z 10 sledovaných odvetví. Trend sa už prejavil aj na vkladoch domácností, keď v auguste medzimesačne stúpli o 0,25 %.

Zaujímavosťou je, že v auguste mnoho Slovákov presunulo svoje úspory do termínovaných vkladov, ktorých hodnota oproti minulému roku stúpla o 15,1 % na 10,96 miliárd eur. Využívajú tak ich vyššie výnosy v čase, kedy ECB bojuje s infláciou zvyšovaním úrokových sadzieb. Potrebné je ale pripomenúť, že termínované vklady nie sú vhodnou alternatívou k dlhodobému investovaniu.

Autor: Marek Malina, analytik Portu