Do elektromobility by mali smerovať až dve tretiny budúcich investícií nemeckej automobilky

Automobilka má jasno vo svojom ďalšom smerovaní. Pred rokmi sa v automobiloch nachádzalo maximálne rádio a nikto vtedy ešte ani nesníval o elektrickom pohone. Dnes je už štandardom, že automobily majú v sebe zabudovaná najmodernejšiu elektroniku s integrovaným počítačovým systémom, komplexné softvéry a iné vymoženosti. Navyše prísna politika obmedzovania emisií núti výrobcom aby sa prispôsobovali zmene trhu a zavádzali inovácie zamerané na produkciu ekologických vozidiel. Zdá sa, že automobilka Volkswagen nič nenechá na náhodu a plánuje rozsiahle investície do ďalšej digitalizácie a elektrifikácie svojich vozidiel.

Obrovské investície

Nasledujúce roky budú pre automobilku Volkswagen rokmi inovácií. Koncern oznámil, že v rokoch 2023 až 2027 nasmeruje ich investície do rozvoja elektrifikácie a digitalizácie. Investícia by mala byť v hodnote 180 miliárd eur, pričom viac ako dve tretiny z nich budú smerovať práve do spomínaných segmentov.

Výsledky spoločnosti

Nemecká spoločnosť dosiahla výborné výsledky za rok 2022, celoročný prevádzkový zisk dosiahol výšku 22,5 miliardy eur, čo je o 13 % viac ako v roku 2021. Volkswagen vidí budúci rok pozitívne. Oficiálny výhľad na budúci rok posilnil akcie a tie zaznamenali prudký nárast. Automobilka predpovedá 10 % až 15 % nárast tržieb pri 14 % zvýšení dodávok napriek výpadkom v dodávateľskom reťazci. Zisková marža spoločnosti dosiahla v roku 2022 8,1 %, čím sa ocitla na hornej hranici prognózy.

Ozios-Austera-Volkswagen sa plne koncentruje na elektromobily
Výkonnosť akcií spoločnosti Volkswagen AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Nielen Európa ale aj Kanada

Automobilka začína so svojimi plánmi v Kanade, kde bude ich prvý závod na výrobu batériových článkov mimo Európy a výroba sa začne od roku 2027. Ďalšie plány v rámci Európy budú smerovať do Španielska, pretože firma podá v krajine novú žiadosť o finančné prostriedky EÚ. Cieľom je začať vyrábať nové elektrické vozidlo. Či sa plan stene aj realitou bude závisieť od schválenia finančných dotácií, ale aj od životaschopnosti projektu. Plány, ktoré sú už potvrdené zahŕňajú vyrobu EV v závode SEAT v Katalánsku a približne v rovnakom čase aj v závode VW v Navarre. Nemecká automobilka teda rozbieha investície do EV naplno a zdá sa, že ju čaká sľubná budúcnosť, investori sa môžu teda pravdepodobne tešiť na ďalšie zisky.

Komentár hlavného analytika brokera Ozios Adama Austeru