Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank

Po mesiacoch neustáleho znižovania produkcie baní, ako sú Anglo American, Rio Tinto, Vale a Teck, a po odstavení bane Cobre Panama, najväčšej na svete, sa trh medi dostal z prebytku do deficitu. Vznikajú tiež očakávania, že čínska ekonomika bude naďalej podporovaná vládnymi stimulmi a že globálna ekonomika sa nespomalí. V dôsledku toho ceny medi vzrástli od konca októbra 2023 o 14,3 % a len minulý týždeň o 5,3 %.

„Kľúčovým rizikom z krátkodobého hľadiska je pokles cien železnej rudy, čo vysiela zmiešané signály pre priemyselné kovy. Ďalším rizikom, ktoré treba zvážiť pred investíciou do medených baní, je rastúca vládna intervencia, taká aká sa napríklad stala v spoločnosti First Quantum Minerals, ktorá musela zatvoriť svoju medenú baňu Cobre Panama,“ hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Zelené kovy rastú. Ponúkajú investorom príležitosť zarobiť na elektromobilite

Futures na meď |Zdroj: Saxo

Ďalším zeleným kovom je lítium, ktoré sa primárne využíva pre lítium-iónové batérie v elektrických vozidlách (EV). Tento trh bol v medvedej nálade od konca roku 2022, keď Elon Musk vyhlásil, že ceny lítia sú neudržateľné, a spojil sa s čínskym CATL, najväčším výrobcom batérií na svete, s cieľom znížiť ceny lítia.

Od začiatku roka sa ceny uhličitanu lítného v Číne zvýšili, čo odráža zdravšiu situáciu v oblasti ponuky a dopytu. „Očakáva sa, že elektromobily budú aj v nadchádzajúcom desaťročí rásť tempom 25 % ročne, čo znamená, že trh s lítiom sa bude naďalej rozširovať. Investícia do komodity je iným spôsobom, ako sa dostať k rastúcemu trendu elektromobility bez stávky na to, kto vyhrá bitku na koncovom trhu medzi Teslou, BYD a Volkswagenom,“ hovorí odborník Saxo Bank.

Zelené kovy rastú. Ponúkajú investorom príležitosť zarobiť na elektromobilite