Dobrou správou pre firmy aj domácnosti je aktuálny pokles cien zemného plynu. Ceny však opäť mohli rásť.


Niet divu, že ceny zemného plynu sú v centre pozornosti celej Európskej únie. Ide o energetickú komoditu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre európske aj slovenské hospodárstvo, ako aj domácnosti. Na rozdiel od leta a extrémnych cenových úrovní vyzerá dnes situácia so zemným plynom priaznivejšie: ceny sú dnes výrazne nižšie. Cenový vývoj do budúcnosti je však otvorený. Aké faktory budú na cernu komodity vplývať v ďalších mesiacoch a rokoch?

Zemný plyn je lacnejší vďaka nadmernej ponuke

Ceny futures vždy reagujú na dopyt a ponuku na trhu, ako aj predikciu ich vývoja pre obdobie, ktorého sa kontrakt na nákup týka. Ceny futures pre najbližšie týždne klesli v dôsledku stavu naplnenosti zásobníkov a vyvážený dopyt a ponuku na trhu, k čomu prispeli v prípade Európy kontrakty na LNG. Ide vlastne o následok pôvodných obáv z nedostatku suroviny od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu. Práve tieto obavy spôsobili, že Európa sa zásobila vysokým množstvom plynu a dnes sa preto objavujú dokonca situácie, keď sa spotové ceny sa dostávajú do mínusu. Sme svedkami nedávno ešte nevídanej situácie: zásobníky plynu v EÚ sú takmer plné a dokonca sa objavujú tankery, ktoré stoja v radoch v prístavoch a nemôžu vyložiť svoj náklad. Dnes je teda príčinou poklesu cien nadmerná ponuka. V porovnaní s cenou referenčných európskych futures kontraktov na zemný plyn z konca augusta dnes vidíme pokles o cca 70 %.

ProfitLevel-Zarska-Ceny zemneho plynu klesaju
Pohyb hodnoty futures na zemný plyn v USA za posledných 5 rokov. (Zdroj: Tradingeconomics)

Inflácia stále rastie

Aktuálne stojí zemný plyn približne 120 eur za megawatthodinu a je reálny predpoklad, že by mohli klesnúť pod 100 eur za megawatthodinu. Tento pokles pomáha zmierniť infláciu, resp. rýchly rast životných nákladov v celej Európe. Jeseň nepriniesla dobré správy pre spotrebiteľov, ročná miera inflácie cien v eurozóne sa v októbri opäť zvýšila. Práve tu sme zaznamenali, že okrem potravín sú jednoznačne na čele rastu cien účty za energie, ktoré medziročne vzrástli o takmer 42 %. Miera inflácie je najvyššia v pobaltských štátoch, a to nad 20 %. Podľa štatistík sa však rast presúva pomaly na západ, kde najväčší nárast inflácie zaznamenali štáty ako Taliansko, Belgicko a Nemecko. Holandsko tiež bojuje, už druhý mesiac po sebe čelí inflácii blízkej k 17 %.

Úvodom roka 2023 hrozí opäť rast cien

Opätovný rast cien by mohol nastať na začiatku roka 2023, kedy sa v Európe ochladí. Ďalšie zvyšovanie by mohlo prísť v lete 2023, keď sa EÚ bude snažiť doplniť svoje zásoby pred zimou. Faktom zostáva, že podiel Ruska na celkovom dovoze plynu do Európy klesol zo 40 %, tento priestor musia európske štáty doplniť. Cena by teda mohla veľmi rýchlo nabrať rastúci trend a mohla by sa vyšplhať v roku 2023 na úroveň 150 eur za megawatthodinu.