Bankové poplatky neustále rastú. Vidno to nielen pri každej zmene cenníka ale aj na výsledkoch finančných inštitúcií. Banky v prvom polroku v čistom zarobili na poplatkoch 325,3 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je to o 25,7 milióna eur viac, čo predstavuje medziročný nárast o 8,6 percenta.


Pod tento rast sa podpísali predovšetkým vyššie príjmy z poplatkov a provízií. Náklady na ich výber sa medziročne takmer nezmenili.

Bankové poplatky za úrokmi zaostávajú

Napriek nárastu čisté príjmy z poplatkov a provízií stále výrazne zaostávajú za čistými úrokovými výnosmi. Tie v prvom polroku tohto roku dosiahli 808,7 milióna eur. Je to o 21,3 milióna eur menej ako pred rokom. Príjmy z úrokov klesajú bankám už dlhšie predovšetkým pre rekordne nízke úrokové sadzby na hypotékach. Celý prvý polrok sa priemerné úroky z novoposkytnutých hypoték držali pod jednopercentnou hranicou. V júni priemerný úrok dosiahol historické minimum na úrovni 0,89 percenta.

Aj keď príjmy z úrokov bankám klesajú už niekoľko rokov, rastúce bankové poplatky a provízie nedokázali doteraz tento výpadok nahradiť. Výnosy z poplatkov a provízií síce dlhodobo rastú, ale úrokové príjmy doteraz klesali rýchlejšie. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roku sa bankám konečne podarilo vykompenzovať klesajúce úrokové príjmy vyššími výnosmi z poplatkov a provízií.

Najviac sa čisté príjmy z poplatkov a provízií podarilo od januára do júna navýšiť Slovenskej sporiteľni. Tá na nich zinkasovala 79,5 milióna eur. Vlani v rovnakom období to bolo 68 miliónov.

Banky zarábajú najmä na províziách

Spomedzi veľkých bánk medziročne klesli čisté príjmy z poplatkov a provízií len ČSOB a OTP Banke, ktorá sa čoskoro stane súčasťou ČSOB. V porovnaní s prvým polrokom minulého roku si ČSOB pohoršila o 2,9 milióna eur na 28,9 milióna. OTP zase na poplatkoch a províziách zarobila 4,5 milióna eur, čo je o 1,1 milióna menej ako pred rokom.

Čistý príjmy z úrokov a provízií v prvom polroku (mil. €)

20202021
Slovenská sporiteľňa68,079,5
VÚB banka63,268,5
Tatra banka55,562,3
ČSOB31,828,9
Prima banka12,813,1
365.bank16,517,1
OTP Banka5,64,5
Zdroj: priebežné individuálne účtovné závierky bánk

Bankové poplatky v tomto roku zvyšovali už viaceré finančné domy. Od 1. apríla zvyšovala poplatky VÚB banka, od 1. júna zvyšovala ceny Slovenská sporiteľňa a od 1. septembra mení cenník UniCredit Bank. Vo väčšine prípadov banky zdražujú najmä také poplatky, ktorým sa klienti môžu vyhnúť používaním bankomatu či internet bankingu. Rastúce príjmy bánk sú preto najmä dôsledkom vyšších provízií, ktoré inkasujú za predaj iných produktov.

Aj preto pracovníci banky klientom, ktorí prídu na pobočku, často núkajú namiesto termínovaného vkladu investovanie do podielového fondu. A aj preto viaceré banky podmieňujú získanie najvýhodnejšej úrokovej sadzby, ktorú propagujú v reklame, uzatvorením poistenia schopnosti splácať úver. Keďže ide o produkty od iných finančných inštitúcií, banky za ich predaj inkasujú provízie.

Finančné domy to skúšajú s novými službami

Keďže banky pre silnú konkurenciu nedokážu zastaviť prepad príjmov z hypoték, sú nútené vymýšľať nové a nové spôsoby, ako by mohli zarobiť. A keďže pre digitalizáciu ale aj pre pandémiu chodia klienti do pobočiek čoraz zriedkavejšie, finančné domy nafukujú svoje internetové bankovníctvo a mobilné aplikácie o nové funkcionality a služby.

Napríklad Slovenská sporiteľňa v júni sprístupnila investovanie do akcií a ETF fondov prostredníctvom mobilnej aplikácie. ČSOB zase prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie umožňuje klientom kúpiť si cestovný lístok na verejnú dopravu v Bratislavskom kraji. A tento rok do aplikácie pridala aj spravodajstvo. Banky budú pravdepodobne aj v budúcnosti prinášať klientom čoraz viac cudzích produktov, ktorých predaj im pomôže udržať alebo zvyšovať zisky.

Koľko banky zarobili v prvom polroku na úrokoch (mil. €)

20202021
Slovenská sporiteľňa217,5218,0
VÚB banka140,6131,6
Tatra banka142,1133,2
ČSOB78,479,6
Prima banka28,225,6
365.bank71,766,5
OTP Banka14,813,7
Zdroj: priebežné individuálne účtovné závierky bánk