Dôchodková správcovská spoločnosť VÚB Generali bude mať po novom majoritného akcionára. Doteraz fungovala ako spoločný podnik VÚB banky a Generali Česká pojišťovna, keďže každá spoločnosť vlastnila polovicu akcií. Obe firmysa teraz dohodli, že väčšinový podiel v dôchodkovej spoločnosti získa VÚB banka.


Generali odpredá VÚB 5,26 percenta akcií. To znamená, že banka bude po novom ovládať 55,26 percenta VÚB Generali. Poisťovni Generali bude po zmene patriť 44,74 percenta akcií. „Získanie kontroly VÚB je v súlade so stratégiou oboch akcionárov,“ povedal pre Finsider hovorca VÚB banky Dominik Miša. Hodnotu transakcie ani jeden zo spolumajiteľov nechcel komentovať.

So predajom akcií už súhlasila aj Národná banka Slovenska. Jej súhlas je k podobnej zmene nevyhnutný. Dôchodková spoločnosť sa po zmene akcionárskej štruktúry stane dcérskou spoločnosťou VÚB banky. Po VÚB Leasingu pôjde o jej druhú dcérsku spoločnosť.

Do dozornej rady zasadne Elena Kohútiková

AJ keď NBS dala obom firmám na uskutočnenie transakcie jeden rok, k prevodu akcií príde pravdepodobne ešte v tomto roku. „Prevod podielu VÚB banke prebehne po splnení podmienok zmluvy pravdepodobne koncom tohto roka. Táto zmena nemá na existujúce zmluvy, poskytované služby a servis voči klientom, ako aj obchodným partnerom žiaden vplyv,“ vraví hovorkyňa Generali Katarína Ondra. Podľa informácií portálu Finsider by sa nemal zmeniť ani názov dôchodkovej spoločnosti.

Vďaka majorite získa VÚB banka navyše jedného člena dozornej rady. Po novom do nej zasadne bývalá viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. Doteraz mala dozorná rada štyroch členov – dvaja zastupovali VÚB banku a dvaja Generali.

VÚB Generali je podľa počtu klientov druhou najmenšou dôchodkovou spoločnosťou v druhom pilieri, hoci rozdiely medzi druhou až štvrtou spoločnosťou sú len minimálne. Na konci minulého roku mala takmer 326-tisíc klientov, jej podiel na trhu dosahoval 19,4 percenta.

Menej klientov mala len 365.life, v ktorej si na konci minulého roku na dôchodok sporilo vyše 124-tisíc ľudí. Najväčšou firmou na trhu je Allianz Slovenská DSS, ktorá mala v decembri 427-tisíc klientov a ovládala 28,1 percenta trhu. Celkovo v druhom pilieri pôsobí päť dôchodkových správcovských spoločností.

VÚB Generali s rekordným ziskom

VÚB Generali má v ponuke štyri dôchodkové fondy. Okrem dlhopisového garantovaného fondu a akciového negarantovaného fondu, ktoré musí povinne spravovať každá dôchodková spoločnosť, manažuje aj indexový a zelený inovatívny fond.

K 30. septembru 2022 spravovala VÚB Generali vo svojich fondoch majetok klientov v celkovej výške 2,146 miliardy eur. Z toho bola jedna miliarda v negarantovaných fondoch.

V roku 2021 dosiahla VÚB Generali čistý zisk vo výške 20,276 milióna eur, čo je doteraz jej najlepší výsledok. Rok predtým mala firma čistý zisk na úrovni 6,884 milióna. Medziročne jej tak zisk narástol o 196 percent.

Podobne vysoký rast dosiahli aj ostatné dôchodkové správcovské spoločnosti. Výrazne im k tomu dopomohol prudký rast akciových trhov. A keďže dôchodkové spoločnosti si účtujú 10-percentný poplatok za zhodnotenie majetku, drahé akcie im zabezpečili rekordné zisky. Tento rok však na akciovým trhoch vyzerá úplne inak a vlaňajšok sa tak skoro pravdepodobne opakovať nebude.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: