Bankám na Slovensku sa v prvom polroku tohto roku podarilo medziročne takmer strojnásobiť svoj čistý zisk. Kým vlani v prvým šiestich mesiacoch zisk bánk dosiahol 125 miliónov eur, v tomto roku to bolo 372 miliónov eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Finančné inštitúcie dokázali výrazne navýšiť svoj zisk najmä preto, lebo vlaňajšok bol pre ne mimoriadne zlým rokom. Predovšetkým počas prvých šiestich mesiacoch, v ktorých museli platiť dvojnásobný bankový odvod, sa ich hospodárske výsledky medziročne výrazne prepadli. Navyše v druhom štvrťroku minulého roku na ekonomiku naplno udrela koronakríza. Banky v strachu z nárastu počtu neplatičov preto prudko navýšili opravné položky.

Len na bankovom odvode museli banky v prvých šiestich mesiacoch minulého roku odviesť štátu takmer 150 miliónov eur. Keďže od júla štát bankám tento odvod zrušil, v tomto roku už nezaťažuje výsledky ich hospodárenia.

Zisk bánk okresávajú nízke úrokové sadzby

Bankám v tomto roku pomáha aj to, že sa nenaplnili čierne scenáre z minulého roku a väčšina ľudí, ktorí využili odklad splátok úverov sa vrátila k riadnemu splácaniu. „Uplynulý polrok bol do veľkej miery spojený s očakávaniami ďalšieho vývoja pandémie, jej dopadov na ekonomiku a schopnosti spotrebiteľov aj firiem vrátiť sa k splácaniu ich odložených úverov. Dnes môžeme konštatovať, že drvivá väčšina z nich sa k splácaniu vrátila bez problémov a v ostatných prípadoch hľadáme s klientmi individuálne riešenia ich situácie. Ďalšie žiadosti o odklad neprichádzajú a nezaznamenali sme ani zhoršenú kvalitu úverového portfólia, čo sa prejavilo rozpustením časti opravných položiek, ktoré sme vlani vo zvýšenej miere museli tvoriť,“ povedal o výsledkoch hospodárenia generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB Daniel Kollár.

Finančným domom naďalej neprajú nízke úrokové sadzby. Od začiatku roku sa priemerné úroky z hypoték držia pod jedným percentom a v júni klesli na historické minimum 0,89 percenta. Ani nárast úverovania nedokáže zastaviť znižujúce sa čisté úrokové výnosy. Tie im medziročne klesli o 2,6 percenta, resp. o 21 miliónov eur, na 809 miliónov eur.

Bankám sa však začalo dariť navyšovať čistý príjmy z poplatkov a provízií. Tie im medziročne vzrástli o 24 miliónov eur na 324 miliónov. Peňažným domom sa tak podarilo na poplatkoch vynahradiť to, o čo prišli na úrokoch. Vyššie príjmy z poplatkov dosahujú na jednej strane zvyšovaním cien, na druhej strane im k tomu pomáha aj nárast predaja produktov iných spoločností, za ktoré inkasujú provízie. Ide predovšetkým o investičné produkty a poistenie.

V porovnaní s minulým rokom banky zinkasovali o osem miliónov eur menej na dividendách. Na druhej strane sa finančné domy snažia naďalej šetriť. Na osobných nákladoch vyplatili v tomto roku o tri milióny eur menej ako vlani. Náklady na propagáciu zvýšili o jeden milión na 31 miliónov eur.

Najziskovejšou bankou je Slovenská sporiteľňa

Na prvé miesto rebríčka najziskovejších bánk sa vrátila Slovenská sporiteľňa. Tej dokázal medziročne zisk poskočiť o 255 percent na 100 miliónov eur. Tatra banka, ktorí vlani na polroka získala titul najziskovejšej banky, bola tentokrát druhá so ziskom 69 miliónov eur. V porovnaní s prvým polrokom minulého roku si polepšila o 72 percent.

V strate tentokrát skončila len OTP Banka. Kým vlani na konci júna vykázala stratu 9 miliónov, na konci tohtoročného júna to bolo 6 miliónov eur. Už čoskoro sa OTP Banka spojí s ČSOB. Tá sa z minuloročnej straty za prvých šesť mesiacov vo výške takmer osem miliónov eur, dostala do zisku 34 miliónov.

Čistý zisk bánk od januára do júna (mil. €)

Banka20212020
Slovenská sporiteľňa100,24828,256
Tatra banka69,0640,079
VÚB banka57,66523,052
365.bank41,1819,14
ČSOB34,192-7,614
Prima banka13,01210,829
OTP Banka-6,266-9,268
Zdroj: Priebežné individuálne účtovné závierky bánk

Napriek značnému nárastu, zisk sektora stále zaostáva za rekordným rokom 2016. V ňom dosiahli finančné domy doteraz najvyšší zisk vo výške 742 miliónov eur. V prvých šiestich mesiacoch pritom zarobili v čistom 426 miliónov eur.