Belgická skupina KBC, ktorá na Slovensku vlastní ČSOB, sa stala aj majiteľom OTP Banky Slovensko. Spoločnosť získala všetky potrebné povolenia a od dnešného dňa sa stala 99,44-percentnýcm akcionárom OTP Banky. Zvyšných 0,56 percenta vlastnia drobní akcionári.

Na prebranie OTP Banky musela skupina KBC získať súhlasy Národnej banky Slovenska, Národnej banky Belgicka, Európskej centrálnej banky ako aj Protimonopolného úradu SR . Dohodu o kúpe slovenskej OTP uzatvorili KBC Group a maďarská skupina OTP Bank 17. februára 2020.

Stali sme sa členom ČSOB Finančnej skupiny. 💙 Spojili sme sa, aby sme Vám spoločne priniesli tie najlepšie riešenia a poradenstvo. Viac o našom spojení sa dočítate tu ➡️ otpbanka.sk/spajamesa

Uverejnil používateľ OTP Banka Slovensko Štvrtok 26. novembra 2020

Najprv samostatne

Spoločnosť oznámila, že najprv budú ČSOB ako aj OTP pôsobiť samostatne ako dve sesterské banky. No ďalším krokom bude ich zlúčenie do ČSOB. Firma neoznámila, kedy k tomu príde. V máji v rozhovore pre Trend generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár povedal, že ideálne by bolo, ak by sa OTP začlenila pod ČSOB od začiatku budúceho roku. Zatiaľ bude na čele OTP stáť jej doterajšia riaditeľka Zita Zemková.

ČSOB tvrdí, že klienti OTP nebudú musieť vykonať žiadne aktívne kroky. Banka si voči nim bude naďalej plniť všetky svoje záväzky. „Prioritou počas celého procesu zlučovania bude zabezpečenie plynulého prechodu pre klientov a zamestnancov OTP Banky Slovensko pod novú značku, preto zostane obchodné meno OTP Banky Slovensko zachované až do právneho zlúčenia oboch bánk,“ oznámila ČSOB v tlačovej správe.

ČSOB už teraz ponúka klientom OTP viaceré výhody. Už v najbližších týždňoch by mali získať možnosť vyberať peniaze z bankomatov ČSOB v neobmedzenom počte. Zvýhodnené budú mať tiež výbery hotovosti z bankomatov skupiny KBC v Maďarsku, Česku, Belgicku a Bulharsku. Za tieto výbery zaplatia 20 centov.

ČSOB núka zákazníkom OTP možnosť zriadiť si bežný účet s balíkom služieb Pohoda za zvýhodnených podmienok. Banka bude klientov o všetkých benefitoch informovať.

Zisková ČSOB získava stratovú OTP

Vďaka akvizíci sa zvýši trhový podiel ČSOB z 12,9 na 14,8 percenta pri úveroch na bývanie a zo 4,7 na 8,2 percenta pri spotrebných úveroch. ČSOB si upevní svoje miesto na trhu ako trvá štvorka. „Posilňujeme našu vizibilitu na tak vysoko konkurenčnom trhu, akým ten slovenský nepochybne je a zároveň nám to poskytuje priestor pre ešte efektívnejšie fungovanie, a to aj vďaka tzv. úsporám z rozsahu,“ tvrdí generálny riaditeľ KBC Group Johan Thijs.

Trhový podiel OTP Banky Slovensko z hľadiska celkových aktív dosahuje 1,69 percenta. Banka má dnes na Slovensku 58 pobočiek a má približne 176-tisíc retailových a 14 400 firemných a SME klientov. Kým ČSOB pravidelne dosahovala zisky, v OTP sa v posledných rokoch hromadili skôr straty. Vlani síce OTP po viacerých rokoch vykázala zisk, no už v tomto roku sa znovu prehupla do záporných čísel. Počas prvých deviatich mesiacov vytvorila stratu vo výške 8,6 milióna eur. ČSOB v rovnakom období zarobili takmer 33 miliónov eur.

Šéf ČSOB sa v minulosti netajil tým, že banka má chuť na akvizície. Naposledy pritom kúpila pred desiatimi rokmi Istrobanku. ČSOB vtedy získala asi 120-tisíc klientov.

ČSOB si od spojenia s OTP sľubuje ďalší rast a ďalšie možnosti na zárobky. „Zlúčenie s OTP Bankou Slovensko ešte viac posilní náš bankopoistný model a zvýši cross sell potenciál v rámci produktového portfólia všetkých entít ČSOB vrátane poistenia, lízingu alebo fondov,“ vraví Kollár.