Zisky bánk sa pomaly odliepajú odo dna. Počas prvých ôsmich mesiacoch zarobili 254,3 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to predstavuje prepad o 43 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Napriek tomu výsledky ukazujú, že sa sektoru už darí lepšie ako v prvej polovici roka. Polročný zisk na úrovni 125,5 milióna eur pre ne znamenal medziročný prepad o 64 percent. Počas júla a augusta tak banky dokázali zarobiť viac ako za celý prvý polrok.

Bankám pomohol koniec odvodu

Pod zlepšujúce sa zisky bánk sa podpísalo predovšetkým zrušenie bankového odvodu. Predchádzajúca vláda ho od januára tohto roku zvýšila na dvojnásobok. Finančné domy tak museli štátu odvádzať 0,4 percenta z vkladov. Terajšia vláda odvod od júla zrušila.

Počas prvých šiestich mesiacov banky štátu na odvode zaplatili takmer 150 miliónov eur, čo je približne 25 miliónov mesačne. Od júla túto sumu každý mesiac ušetria.

Údaje o hospodárení sektora ukazujú, že sa banky snažia výrazne šetriť. Na administratívne náklady vynaložili medziročne o 23,2 milióna eur menej. Naopak náklady na zamestnancov im vzrástli o 3,9 milióna. Pod tento nárast sa podpísalo predovšetkým januárové zvyšovanie platov. To prišlo ešte v situácii, keď nikto nečakal, aké problémy spôsobí koronavírus.

Problematické úvery

Banky už počas leta nepokračovali v masívnej tvorbe opravných položiek. Kým počas prvých šiestich mesiacov ich vytvorili za 252 miliónov eur, na konci augusta táto suma vzrástla na 272 miliónov. Finančné domy predovšetkým v druhom štvrťroku výrazne navýšili tvorbu opravných položiek, pretože sa pripravovali na nárast počtu nesplácaných úverov.

Pre banky je ťažké v súčasnej situácii správne odhadnúť, koľko neplatičov im pribudne. Vďaka tomu, že takmer každý dlžník mohol využiť až deväťmesačný odklad splátok, zatiaľ neevidujú nárast nesplácaných úverov. Zmeniť sa to môže začiatkom budúceho roku, keď väčšine dlžníkov vyprší splátkové moratórium.

Keďže banky nemajú presné údaje, koľko zlyhaných úverov im pribudne, pristúpili aj rôzne k navyšovaniu opravných položiek. Kým niektoré ich navýšili len mierne, iné ich zvýšili razantne. Oba prístupy si dokážu v súčasnej situácii obhájiť.

Podľa augustového prieskumu NBS môže mať problém so splácaním 12 percent domácností, ktoré využili odklad splátok. V predchádzajúcom prieskume avizovalo problémy len deväť percent domácností. „Podiel týchto domácností na všetkých zadlžených domácnostiach mierne poklesol na 1,1 %,“ uviedla NBS.

Finančným inštitúciám pomohli aj vyplatené dividendy od svojich dcérskych spoločností. Od januára do augusta zinkasovali celkovo 42,7 milióna eur, čo je o 5,7 milióna viac ako pred rokom.

Na úveroch zarábajú čoraz menej

Na výsledkoch finančných domov vidno, že im neprospievajú nízke úrokové sadzby. Čisté úrokové výnosy im medziročne klesli o 4,6 percenta na 1,107 miliardy eur. Kým v minulosti banky ťažili z toho, že poskytovali čoraz viac úverov, dnes je ich rast výrazne limitovaný opatreniami Národnej banky Slovenska, ktorej sa nepáči prílišný rast zadlženosti domácností. Peňažné ústavy tak už nemôžu profitovať z toho, že predávajú veľké množstvo lacných úverov. Každé zníženie sadzieb dnes výrazne pociťujú na svojom hospodárení.

Prepad výnosov z úrokov bankám nedokážu nahradiť ani rastúce príjmy z poplatkov a provízií. Nestúpajú totiž dostatočne rýchlo. Kým čisté úrokové výnosy bankám klesli o 82 miliónov eur, na poplatkov vybrali len o 2,5 milióna viac ako pred rokom.