Znížiť daň si možno rôznymi nezdaniteľnými časťami či daňovými úľavami. Jednou z nich je daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky. Tento nástroj funguje od začiatku roku 2018. Majitelia nehnuteľností si tak môžu daň zo zárobkov znížiť o časť úrokov, ktoré zaplatili pri hypotekárnom úvere. Avšak nárok má len časť dlžníkov a jeho uplatňovanie je dočasné.
Zaplatené úroky sú vypočítané z reálnej výšky poskytnutého úveru. Pre zmluvy uzatvorené do konca predminulého roka sa počítajú najviac z úrovne 50-tisíc eur. Daňový bonus na zaplatené úroky je vo výške 50 percent z úrokov zaplatených v predchádzajúcom roku. Najviac si takto možno odpočítať z dane 1 200 eur za rok. Pre zmluvy uzatvorené do konca roka 2023 platí maximálna suma 400 eur.
Daňovníci si takto môžu uplatniť bonus na zaplatené úroky päť po sebe nasledujúcich rokov počnúc tým mesiacom, v ktorom sa začalo úročenie úveru na bývanie. V roku začatia úročenia a rovnako v tom roku, kedy uplynie päťročná lehota, majú ľudia nárok na pomernú časť daňového bonusu podľa počtu kalendárnych mesiacov. Bonus sa tak môže krátiť na začiatku čerpania úveru a tiež v poslednom roku.
Treba splniť podmienky
Ďalšou z dôležitých podmienok na získanie bonusu je vek daňovníka. Ten by mal byť ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie v rozmedzí od 18 do 35 rokov. Jeho priemerný mesačný príjem za rok predchádzajúci tomu, kedy si zobral hypotéku, by nemal presiahnuť 1,6-násobok priemernej mesačnej mzdy. To platí len pre zmluvy uzavreté od začiatku vlaňajška. Pre hypotéky schválené do konca roka 2023 je hranica na úrovni 1,3-násobku priemernej mzdy.
Priemerný zárobok sa počíta ako jedna dvanástina zo zdaniteľných príjmov. Keďže priemerná mesačná mzda zamestnanca v roku 2023 dosiahla sumu 1 430 eur, hranica 1,6-násobku tejto sumy predstavuje 2 288 eur. Táto suma bude dôležitá pre ľudí, ktorí si budú daňový bonus na zaplatené úroky uplatňovať v tomto roku. Pri manželoch je limit dvojnásobný, spolu tak mohli zarobiť v priemere 4 576 eur.

Majitelia nehnuteľností, ktorí si zobrali hypotéku pred začiatkom minulého roku, musia počítať svoj príjem podľa starých pravidiel. To znamená, že ak si hypotéku zobrali napríklad v roku 2023, ich príjem rok predtým nemohol presiahnuť 1 695,20 eura. Pri spoludlžníkoch išlo o priemernú sumu 3 390,40 eura. Ak si bonus uplatnili už vlani, môžu si ho uplatniť ešte štyrikrát. Avšak v tomto roku by mal byť o niečo vyšší, ak si hypotéku brali niekedy v priebehu roka 2023.
Ak hypotéku spláca viacero ľudí, napríklad manželia, je potrebné, aby každý spoludlžník splnil podmienku veku. Zároveň platí, že daňový bonus na zaplatené úroky si môže uplatniť vždy len jeden daňovník a len na jeden úver. Daňový bonus na zaplatené úroky si nemôžu uplatniť ľudia, ktorí splácajú jednu hypotéku a zároveň napríklad figurujú ako spoludlžníci pri inom úvere, pri ktorom si niekto daňový bonus uplatňuje.
Zamestnanci aj podnikatelia
Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky si môže uplatniť zamestnanec aj podnikateľ. Platí tiež, že naň majú nárok aj nerezidenti, musia však mať 90 percent svojich príjmov zo Slovenska. V prípade, že daňovník s nárokom na bonus zomrie, uplatňuje si ho dedič, na ktorého prešli nesplatené záväzky z úveru na bývanie.
Zamestnancom môže tento daňový bonus uplatniť ich zamestnávateľ za predpokladu, že ho do 15. februára požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania daní. Ak to neurobili, musia sami podať daňové priznanie, prostredníctvom ktorého môžu takisto tento bonus získať.
Na výpočet výšky daňového bonusu je potrebné potvrdenie od banky, v ktorom je uvedené, o koľko vlani vzrástla priemerná splátka hypotéky. Na základe toho sa vypočíta výšku daňového bonusu. Tento výpočet je potrebné zapísať do daňového priznania a potvrdenie od banky sa dáva k daňovému priznaniu ako príloha. Potvrdenie o zaplatených úrokoch niektoré banky posielajú ľuďom automaticky, inde treba oň žiadať.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: