Ešte v júli tohto roka sa na Slovensku menili pravidlá pre minimálnu penziu a klasické dôchodky prešli mimoriadnou valorizáciou. Napriek tomu, že odvtedy ubehli už viac ako dva mesiace, niektorí dôchodcovia na zvýšenie penzie ešte len čakajú. Sociálna poisťovňa totiž už v lete avizovala, že časť z nich dostane vyšší dôchodok hneď v auguste, ale niektorí si budú musieť počkať. Štát by im mal vyššie dôchodky posielať už tento mesiac a keďže sa dôchodky zvyšovali od júla, doplatí im aj peniaze za predchádzajúce peniaze.


„Sociálna poisťovňa v súlade so zákonom rozhodla a valorizovala zhruba 1,75 milióna dôchodkov. Zvýšené dôchodky začala vyplácať v augustových výplatných termínoch spolu s dôchodkom. Zo zákona sme rozhodli do konca augusta vo všetkých prípadoch. V týchto dňoch, v septembrových výplatných termínoch, dostávajú poslední poberatelia valorizované dôchodky spolu s doplatkom valorizácie od 1. júla tohto roka. V zásade sú teda rozhodnutiami zvýšené už všetky dôchodky,“ potvrdil pre Finsider hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Dôvodom, prečo mohlo v niektorých prípadoch dôjsť k výplate valorizovaného dôchodku až v týchto dňoch, je podľa hovorcu fakt, že valorizácia sa týka veľkého množstva dôchodkov a nie pri všetkých sa dá rozhodnúť automaticky. „Niekoľko tisíc vypadlo na takzvané ručné spracovanie. Ide o minimálnu skupinu poistencov, napríklad pri dôchodkoch so zahraničným prvkom, ďalej keď sa mení adresa alebo výplata, keď dochádza k zmene exekučných zrážok, alebo sa prepočítava dôchodok z iného dôvodu,“ vysvetlil dôvody zdržania M. Kontúr.


Zvýšenie penzie tak niektorí dôchodcovia pocítia v septembrových výplatných termínoch. Ide o párne dni od 2. do 24. dňa v mesiaci. Inak povedané, každý dôchodca má svoj výplatný termín stanovený pri priznaní dôchodku. Ak sa vypláca cez poštu a výplatný termín padne na sobotu, dávka sa vyplatí v piatok. Keď termín padne na nedeľu, dávka sa vyplatí v pondelok. V prípade sviatku sú s poštou vopred dohodnuté mimoriadne termíny výplaty. Výplata dôchodkov v zariadeniach sociálnych služieb je 15. dňa v mesiaci.

Mimoriadne zvýšenie penzie

Tento roka sa penzie zvyšovali hneď dvakrát. V januári prebehla klasická valorizácia o 11,8 percenta a v lete sa mimoriadne valorizovali o 10,6 percenta. Zariadila to novela zákona o sociálnom poistení, ktorej schválením parlament reagoval na zdražovanie, ktoré môžu vo vyššej miere pociťovať aj dôchodcovia. Na mimoriadne zvýšenie dôchodku sa použila takzvaná dôchodcovská inflácia zaznamenaná od vlaňajšieho júla do konca marca tohto roka. Tento parameter ukazuje, ako vzrástli náklady v domácnostiach dôchodcov podľa ich nákupného správania. To, o koľko teda penzia porastie, záleží od jej výšky.

Keď dôchodca poberá napríklad 500 eur mesačne, od júla si prilepší o 53 eur. Po novom bude mesačne dostávať vyše 553 eur. V zásade platí, že čím vyššia je penzia, tým razantnejšia je aj valorizácia. Ak sa mu od júla výška penzie stále nezmenila, v septembrovom výplatnom termíne by mal jednorazovo dostať dôchodok vo výške 659 eur. V tejto sume je zahrnutý jeho dôchodok zvýšený o mimoriadnu valorizáciu aj za júl, august a september. V ďalších mesiacoch už bude dostávať penziu vo výške 553 eur mesačne.

Pre mimoriadnu valorizáciu bude tradičné zvyšovanie dôchodkov od januára budúceho roka o niečo nižšie. Penzie porastú o dôchodcovskú infláciu za prvých šesť alebo deväť mesiacov tohto roka. Vyberie sa to percento, ktoré je pre daného dôchodcu výhodnejšie. Januárové zvýšenie len dorovná rozdiel medzi dôchodkom stanoveným mimoriadnou a riadnou valorizáciou. To znamená, že ak by sa mali penzie od januára zvýšiť napríklad o 14 percent, poisťovňa ich v skutočnosti zvýši len o 3,4 percenta. Odpočíta sa totiž percento júlovej valorizácie.

Zvýšenie penzie
Niektorí dôchodcovia na zvýšenie penzie ešte len čakajú (Ilustračné foto: Depositphotos)

Zvýšenie penzie po júlovej valorizácii:

Výška dôchodku v roku 2023Suma zvýšeniaZvýšenie penzie od 1. júla 2023
200 €o 21,20 €221,20 €
400 €o 42,40 €442,40 €
600 €o 63,60 €663,60 €
800 €o 84,80 €884,80 €
1 000 €o 106 €1106 €
Výpočet redakcie Finsider (zvýšenie penzie)

Vyššie minimálne dôchodky

Aj minimálne penzie sa tento rok menia dvakrát. Suma vzrástla v júli po dvoch rokoch, kedy bola jej valorizácia pozastavená. Parlament zvýšenie penzie rozmrazil a jej výpočet sa opäť odvíja od výšky životného minima. Keďže sa najnižší dôchodok opäť počíta ako 136 percent sumy životného minima, od júla stúpol zo sumy 334,30 eura na 365,70 eura mesačne. Ľudia, ktorí odpracovali 30 rokov a poberajú najnižší dôchodok, si vďaka tomu prilepšili o viac ako 31 eur mesačne. Druhá valorizácia minimálnej penzie príde na jeseň. Suma po odpracovaní 30 rokoch od októbra stúpne z doterajších 136 percent na 145 percent sumy životného minima.

S počtom odpracovaných rokov suma minimálnej penzie navyše rastie. Spolu so zmenou výpočtu sa od októbra bude suma za ďalšie odpracované roky zvyšovať viac ako v súčasnosti. Za 31 až 39 odpracovaných rokov najnižší dôchodok porastie o 2,50 percenta životného minima a o 7,50 percenta za každý odpracovaný rok nad 60 rokov. V prvom prípade sa v súčasnosti zvyšuje o dve percentá, v druhom o sedem percent. Nič sa nezmení len na raste sumy za 40 až 49 rokov a 50 až 59 rokov dôchodkového poistenia. V prvom prípade sa zvyšuje o tri percentá, pri vyššom počte rokov o päť percent.

Doteraz mohla nastať situácia, že penzista spĺňal podmienky na minimálny dôchodok, ale jeho riadny starobný bol o pár eur vyšší ako minimálny. Keďže sa najnižší dôchodok zvýši, niektorí penzisti ho začnú automaticky poberať. Ak niekto napríklad odpracoval 30 rokov a doteraz dostával zásluhový dôchodok vo výške 335 eur, od júla sa mu tento dôchodok vďaka mimoriadnej valorizácii starobných dôchodkov na 370,60 eura. Naďalej tak bude dostávať zásluhový dôchodok, pretože jeho suma je vyššia ako minimálny dôchodok za 30 odpracovaných rokov. Od októbra sa najnižšia penzia zvýši na 389,90 eura. Od tohto mesiaca tak tento penzista začne poberať minimálnu penziu.

Sociálna poisťovňa rozhodne o zvýšení penzie na sumu minimálneho dôchodku automaticky. To znamená, že dôchodcovia nemusia o zvýšenie žiadať. Minimálne penzie vo zvýšenej sume budú vyplatené vo výplatnom termíne dôchodku v októbri. Každého poberateľa starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorého sa tieto zmeny týkajú, bude Sociálna poisťovňa o zvýšení penzie informovať.

Zvýšenie minimálneho dôchodku po rozmrazení:

Počet odpracovaných rokovMinimálny dôchodok do 31. júna 2023 (€)Minimálny dôchodok od 1. júla 2023 (€)
30334,30365,70
35355,40392,60
40378,50422,20
45410,00462,50
50441,50508,20
Výpočet: Finsider (zvýšenie penzie)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: