Mnohí podnikatelia teraz rozmýšľajú nad tým, ako by sa mohli vyhnúť plateniu transakčnej dane. Tú by mali od apríla 2025 platiť z každého prevodu či výberu hotovosti zo svojho účtu. Jednou z možností, ako sa vyhnúť plateniu transakčnej dane, je začať namiesto peňazí na účte používať hotovosť. Vláda si takejto možnosti je vedomá a preto jej chce predísť. Do zákona preto zakomponovala povinnosť podnikateľov prijímať platobné karty alebo akceptovať iné online prevody.
Ministerstvo financií pre Finsider potvrdilo, že od 1. júla budúceho roku budú musieť všetci podnikatelia, ktorí majú povinnosť používať eKasu, ponúknuť zákazníkovi možnosť zaplatiť bezhotovostne. „Táto povinnosť sa nevzťahuje len na platbu kartou, ale aj na iné formy bezhotovostných platieb,“ uviedlo ministerstvo.
Povinnosť používať eKasu majú všetci podnikatelia, ktorí prijímajú platby v hotovosti, prostredníctvom platobných kariet, šekov či iných foriem elektronických platieb. Takže, kto má predajňu, alebo poskytuje služby, ako je napríklad kaderníctvo či kozmetiku, bude musieť po novom umožniť zákazníkom, aby zaplatili bezhotovostne.
Obchodníci budú musieť akceptovať karty bez ohľadu na výšku sumy platby. Bezhotovostne by sa tak mali dať zaplatiť aj malé nákupy. Dnes niektorí menší predajcovia umožňujú zaplatiť nižšie sumy len v hotovosti.
Okrem karty môžu podnikatelia využiť aj iné možnosti
Takýto postup volia vzhľadom na poplatky, ktoré musia zaplatiť firmám, ktoré im platobné terminály poskytujú. Okrem poplatkov, ktoré sa počítajú ako isté percento z transakcie, si môžu poskytovatelia terminálov účtovať aj fixný poplatok za každú platbu. To znevýhodňuje práve malé platby, pretože výška tohto poplatku je rovnaká bez ohľadu na to, koľko zákazník zaplatí. Preto sa obchodníci snažia takýmto platbám vyhnúť.
Ministerstvo financií neplánuje obmedzovať poplatky, ktoré podnikatelia platia za platobné terminály. „Poplatky spojené s používaním platobných terminálov a prijímaním bezhotovostných platieb predstavujú náklady pre podnikateľov, avšak z dlhodobého pohľadu prevyšujú prínosy tohto opatrenia jednak pre samotných podnikateľov (vyšší počet zákazníkov a vyššie tržby), ako aj pre štát,“ uviedol tlačový odbor ministerstva financií.
Zároveň tvrdí, že aj používanie hotovosti v sebe skrýva takzvané neviditeľné náklady pre podnikateľov. Ide o náklady, ktoré sú spojené s manipulovaním s hotovosťou, s jej prevozom, s poplatkami bankám pri vklade a podobne. „Navyše dnes sú dostupné riešenia, ktoré umožňujú prijatie bezhotovostných platieb prostredníctvom mobilu bez potreby fyzického terminálu. Do budúcnosti možno očakávať ďalšie znižovanie technickej a finančnej náročnosti technického riešenia zabezpečenia prijímania bezhotovostných platieb,“ tvrdí ministerstvo.
Namiesto platby kartou môžu obchodníci využiť iné online platobné nástroje či platby prostredníctvom QR kódu. Ministerstvo pre Finsider potvrdilo, že postačuje, ak podnikateľ sprístupní zákazníkovi platbu elektronickou formou v niektorej z dostupných alternatív. Každý si tak bude môcť vybrať tú možnosť, ktorá je pre neho najlepšia či najlacnejšia. K dispozícii sú tak aj okamžité platby, ktoré je možné prijímať bez poplatku. Podnikateľ hneď po zaplatení vie, či mu peniaze dorazili na účet. Okamžité platby budú musieť začať poskytovať všetky banky najneskôr počas budúceho roku.
Povinný podnikateľský účet
Daň z transakcií by mali podnikatelia začať platiť od 1. apríla budúceho roku. Minister financií Ladislav Kamenický síce pôvodne oznámil, že jej výška bude 0,35 percenta pri bezhotovostných platbách a 0,7 percenta pri výbere hotovosti, no už na ďalší deň sa koalícia dohodla na jej zvýšení.
Ak sa výška dane pri ďalšom schvaľovaní v parlamente už nezmení, mali by firmy ako aj živnostníci platiť pri posielaní peňazí zo svojho podnikateľského účtu daň vo výške 0,4 percenta z transakcie. Maximálna daň pri jednom prevode bude na úrovni 40 eur. V prípade výberu hotovosti bude daň 0,8 percenta bez obmedzenia maximálnej sumy.
Osobitný režim bude platiť pre platby kartou. Pri nich si nebude brať štát daň z každej transakcie, ale podnikatelia zaplatia paušálny poplatok vo výške dvoch eur za rok. Bude pre nich preto najvýhodnejšie platiť čo najviac kartou.
Aby bolo možné určiť, z ktorých transakcií sa má platiť daň, budú si musieť živnostníci založiť podnikateľský účet. Tí, ktorí doteraz používali na podnikanie svoj osobný účet, budú preto musieť mať po novom oddelené peniaze na podnikanie od bežných výdavkov domácnosti.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: