Východná časť Dulovho námestia v Bratislave prejde revitalizáciou. Architekti dokončili štúdiu, ktorá navrhuje vytvoriť bezbariérový priestor, zvýšiť bezpečnosť cyklistov a na miesto, kde dnes parkujú autá, dostať viac zelene, lavičiek a osvetlenia. Na štúdiu upozornila hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Annamária Krchňavá s tým, že napriek obnove by sa mali zachovať aj parkovacie miesta.


Architekti totiž navrhli, aby sa parkovacie miesta presunuli k Trenčianskej ulici. Vďaka tomu má vzninúť verejný priestor pre ľudí a súčasne sa navýši počet parkovacích miest z 29 na 31. Do procesu sa zapojilo vyše 900 ľudí z okolia, ktorí poskytli MIB informácie o tom, ako túto lokalitu využívajú a čo by do budúcna privítali. Aj na základe ich podnetov potom vznikla štúdia, ktorá reflektuje požiadavky miestnych.

Spomínanú časť námestia ohraničujú ulice Košická a Trenčianska a dve rezidenčné budovy s prevádzkou, ktorá je v prízemí. Podľa MIB je námestie v súčasnosti v zanedbanom stave, nemá jasnú funkciu a využívajú ho najmä vodiči, ktorí parkujú okolo reštaurácie. Ľudia územím najčastejšie len prechádzajú alebo čakajú na autobus. V lokalite má súčasne o nieľkolko rokov pribudnúť nová električková trať.

Architekti ukázali, ako sa zmení východná časť Dulovho námestia v Bratislave
Súčasný stav východnej časti Dulovho námestia. (zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: