Chátrajúca hala Bôrik v Žiline minimálne do komunálnych volieb majiteľa nezmení. Finsideru to povedala vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou z mestského úradu v Žiline Katarína Gazdíková. Mesto má ale podľa jej slov stále záujem získať halu do svojho vlastníctva.


Záleží to však od podmienok, ktoré by predložil majiteľ mestu. „O prípadnom nákupe pozemku okolo haly a samotnej haly rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Do nasledujúcich komunálnych volieb mesto v tejto veci nebude podnikať žiadne kroky,“ povedala K. Gazdíková pre Finsider.

Ešte v roku 2006 vtedajšie vedenie mesta Žilina na čele s dosluhujúcim primátorom Jánom Slotom predalo halu súkromnej firme. Pôvodne bolo v pláne halu rekonštruovať v rámci projektu Národného športového centra, čo sa nepodarilo.

Hala odvtedy postupne chátra a mesto sa ju snaží získať späť do svojich rúk. Potom by sa mohla dočkať aj rozsiahlej rekonštrukcie. „Je predpoklad, že sa bude jednať o náročnú celkovú rekonštrukciu tak, aby hala spĺňala súčasné požiadavky a normy,“ tvrdí K. Gazdíková.

Keďže je hala zapísaná v zozname miestnych pamätihodností, tak jej základný tvar by mal byť zachovaný. „Jej funkčné využitie musí byť v súlade s územným plánom. Slúžiť by mala predovšetkým športu. Jej výslednú podobu, takisto podobu celého areálu, a aj jej využitie by mala v ideálnom prípade určiť architektonická súťaž,“ dodala vedúca odboru komunikácie.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: