Obnova bývalého skladovo-výrobného areálu v Žarnovici vstupuje do ďalšej fázy. Investor spoločnosť F.L.R. Invest dostal povolenie na zmenu areálu Pozana na obytné územie a občiansku vybavenosť. Na mieste bývalých poľnohospodárskych skladov, ktoré sa zbúrajú, vyrastú obytné domy.

Za firmou F.L.R. Invest je známy podnikateľ Ivan Ďuďák, ktorý podniká v energetike, najmä v centrálnom vykurovaní, cez viaceré firmy ako napríklad Žarnovická energetická. Jeho teplárenské firmy zastrešuje firma Národná energetická.

Skupina viacerých firiem vlastní po celom Slovensku veľa teplární na biomasu, na vykurovanie tak využívajú drevnú štiepku či slamu. Spolu nimi vykuruje skoro 20-tisíc bytov. Ročné tržby dosahujú 15 miliónov eur. V skupine pracuje vyše 120 zamestnancov.

Slovenskí teplári vykurujú aj mesto Bilopilľa na severovýchode Ukrajiny.

Okrem teplárenstva sa I. Ďudák venuje aj rodinnému podnikaniu s manželkou Zuzanou na vlastnom salaši na Muránskej planine.

Areál Pozana doplní retailový park

Projekt obytných domov, ktorý poslal investor na posúdenie vplyvov na životné prostredie už v roku 2021, bude nadväzovať na obchodné centrum Hexagon. To v tejto lokalite investor postavil už pred dvoma rokmi. Následne ho predal realitnému fondu pod správou Tatra Asset Managementu. Názov dostalo podľa výrazných šesťuholníkových prvkoch na fasáde.

Dnes sa tieto retailové obchody volajú Lipa park a sú tam známe značky maloobchodných predajcov ako DM drogéria, potraviny Billa, predajca odevov Pepco či lekáreň Benu. Ide o nákupné pasáže, ktoré majú vstup do každej predajne riešený samostatne – priamo zo spoločného parkoviska. Tieto retailové parky sú populárne najmä v menších okresných mestách.

Stovky nových bytov

Areál Pozana by mal priniesť takmer 300 nových bytov. V malom okresnom meste to bude v podstate nová štvrť. V komplexe A budú tri päť- až sedempodlažné bytové domy s podzemnými garážami. V komplexe B sa postavia dva rezidenčné objekty, ktoré budú vyššie s piatimi až ôsmimi podlažiami.

V parteri južného bytového domu sa budú nachádzať priestory, ktoré sú určené na občiansku vybavenosť ako cukráreň, kaviareň či maloobchodné prevádzky.

„Komplex „A“, „B“ a „Hexagon“ uzatvárajú plochu využívanú na bývanie, pričom v ich centrálnom priestore vytvárajú ústredný priestor územia prístupný pešími ťahmi, ktoré sem logicky vyúsťujú,“ píše v zámere ivnestor. Zároveň sľubuje, že v areáli bude aj veľa zelene či cyklotrasa.

Areál Pozana
Areál Pozana by mal priniesť stovky nových bytov (Vizualizácia: F.L.R. Invest)

Osud sila je neistý

V lokalite sa nachádza aj staré silo, ktoré je v projekte označované ako Komplex C. Investor tam navrhuje zmiešanú funkciu bývania, administratívy, verejného stravovania (kaviareň) a vyhliadky. „Presné a výsledné riešenie využitia tohto objektu bude zrejme až po spracovaní podrobného statického posudku,“ dodáva investor.

Ivan Ďuďák pre Finsider povedal, že osud sila budú riešiť až na koniec celého projektu. Teraz ho zaujíma, aby sa dotiahol do konca proces posudzovanie vplyvu projektu na životné prostredie (EIA).

Okrem toho vo vnútrobloku má byť aj zeleň so športovo – relaxačným využitím. Vznikne tam detské ihrisko či športoviská na petang, pingpong či bedminton a piknikové miesto na grilovanie.

Celková výška investície na výstavbu novej štvrte sa odhaduje na 30 miliónov eur. Keďže došlo k výraznému zvýšeniu cien stavebných materiálov môže sa projekt podľa I. Ďuďáka predražiť.

Areál Pozana v číslach

Počet parkovacích miest: 486

Počet bytov:280

Začiatok výstavby: 2Q/2023

Ukončenie výstavby: 4Q/2028

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: