Keď sa pred dekádou pretekali dve developerské firmy, ktorá postaví prvý veľký nákupný outlet na Slovensku, podobný úspešnému rakúskemu v Parndorfe, skončilo to fiaskom. Outlet vo Voderadoch síce preteky vyhral, ale po piatich rokoch na trhu skrachoval. Nedokázal pritiahnuť kvalitné značky a ani cenovo nevedel konkurovať Parndorfu.

Outlet D1 pri Senci, ktorý stavala firma Ivana Čarnogurského Ipec Group, sa napokon namiesto obchodov s lacnými šatami zmenil v roku 2016 na D1 Expo Business Centre. Spoločnosť tam plánovala lákať slovenské a čínske firmy. Hovorilo sa dokonca o vzniku celého čínskeho mestečka. Ani z toho napokon nič nebolo.

Napriek snahe je podľa informácii Mariána Mika z Real Estate Development Ipec obsadený priestor len zo 60 percent. V tom sú zarátané aj  priestory, ktoré slúžia na sezónne kongresy a eventy. Namiesto čínskych firiem tam sídli napríklad japonská firma Nissei, ktorá vyrába plasty pre automobilky či talianska prepravná spoločnosť Mesaroli a firma na výrobu strešných nosičov Northline.

Stávka na logistiku

Možno aj preto Ipec vsadil v okolí tohto výstavného centra na výstavbu logistických hál. Tie v okolí Senca smerom na Pezinok vznikajú v posledných rokoch ako huby po daždi. Sídlia tam firmy ako Alza, Gebrüder Weiss, Nagel či Samsung.

Najnovšie Ipecu povoľovacie úrady schválili výstavbu ďalšej haly (gama). D1 Expo Center tak bude slúžiť aj ako obslužná zóna pre okolité logistické haly, v ktorých pracuje viac ako 5 000 ľudí.

Mimo klientov centra je tam aj čerpacia stanica Shell, autoumyváreň Lux Wash a do budúcnosti sa plánujú  aj iné súčasti.

Nová hala bude v podstate pokračovaním zámeru pod názvom Logistické centrum – Sever 1. Pôvodne tam boli plánované len dve haly. Neskôr, v roku 2016, bola na mieste pôvodného zámeru z roku 2007 spracovaná zmena navrhovanej činnosti, v rámci ktorej bola navrhnutá výstavba troch logistických hál (alfa, beta, a gama).

Vzhľadom k tomu že v mieste pôvodnej výstavby hál došlo k viacerým zmenám, Ipec pripravil oznámenie o zmene stavby pred dokončením, ktoré mu úrady schválili na konci októbra. Hala sa má zväčšiť a zmeniť sa má aj jej vnútorné dispozičné riešenie.

V plánovanej hale by mala podľa Mika sídliť spoločnosť Terrastroj a prácu by tu malo nájsť asi 160 ľudí. Otvorenie nových priestorov firma avizuje už v druhom štvrťroku budúceho roka. V okolí haly by malo pribudnúť takmer 170 parkovacích miest.

Voderady sú stále prázdne

Outlet vo Voderadoch pri Trnave je, na rozdiel od D1 Business Expo Centra, stále prázdny, hoci skrachoval už v roku 2018. Nepomohla mu ani reštrukturalizácia dlhov a márne hľadal takmer dva roky majiteľa v niekoľkých kolách dražby.

Napokon ho pred troma rokmi kúpila mimo aukcie cez odkup pohľadávky od VÚB developerská skupina Koruna Finance, všimol si časopis Index. Pohľadávky banky dosahovali takmer 14 miliónov eur, ale nákupnú cenu firmy neoznámili.

V prípade Voderadov mal nový majiteľ plán znovu oživiť myšlienku tzv. výpredajového centra. Za firmou Koruna Finance stojí známy podnikateľ s realitami Gustáv Laca. Ten v minulosti nakupoval aj pozemky v Bratislave, ktoré neskôr predal veľkým developerom ako J&T Real Estate a YIT Slovakia.

Zatiaľ je objekt podľa informácii Finsideru stále prázdny a zanedbaný. Keďže koncept outletu, ktorý by konkuroval Parndorfu, zlyhal, je pravdepodobné, že tam vznikne niečo iné ako obchody. Možno priemysel alebo logistika.

„Táto plocha sa môže teoreticky prestavať na sklady či ubytovacie kapacity, no prakticky  je prestavba takého špecifického projektu veľmi finančne náročná,“ tvrdí Michal Rudinský, šéf biznis developmentu vo firme Mayflower. Podľa neho je tiež minimálna šanca, že sa tam obnoví retail. Saturácia nákupných centier či retail parkov v Bratislave je už príliš veľká na to, aby uživila ďalšie veľké nákupné centrum v jej okolí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: