Stojí na parkovacej ploche pre šesť vozidiel, ale vojde sa do nej 118 bicyklov. Reč je o cykloveži, ktorá vyrástla vedľa novej bratislavskej stanice Nivy. Oficiálne ju spolu so stanicou otvorili vo štvrtok 30. septembra tohto roka. Cykloveža je pritom len druhou stavbou svojho druhu na Slovensku. Prvú „bike tower” spustili do prevádzky ešte začiatkom vlaňajška v Trnave.

Obe cykloveže postavila česká firma Systematica, ktorá sídli v Pardubiciach. Úplne prvú cyklovežu otvorila ešte v roku 2013 v Hradci Králové. Celkovo ich je v prevádzke 21, pričom dve na Slovensku a 19 v rôznych mestách v Českej republike.

Konateľ firmy Rudolf Bernat pri otvorení veže v Trnave pre TASR uviedol, že záujem o bike tower prejavili aj ďalšie slovenské mestá ako Nitra či Trenčín. Podľa neho však ešte čakajú, ako sa bude dariť prvým vežiam na Slovensku.

Cykloveža
Cykloveža pri stanici Nivy na na Páričkovej ulici. (zdroj: Miroslav Homola)

Prvá cykloveža v Bratislave

Podľa skúseností R. Bernata by mala cykloveža pritiahnuť k presúvaniu sa po meste na bicykli najmä ľudí, ktorí by to za normálnych okolností neurobili. „Buď majú drahý bicykel, kde bola obava z odcudzenia, alebo nemohli na ňom nechať prilbu a podobne,” povedal vtedy konateľ firmy Systematica pre TASR. Cykloveža je však podľa výrobcu bezpečná.

Bratislavská cykloveža vyrástla na Páričkovej ulici v zadnej časti stanice Nivy. Súčasťou stavby je aj približne jeden kilometer nových cyklotrás. Developer si od toho sľubuje, že tak budú ľudia k návšteve stanice využívať viac bicykle. Bratislavská cykloveža pritom nezabrala ani veľa miesta. Rozprestiera sa ploche pre šesť áut s kapacitou pre 118 bicyklov.

„Na rozdiel od klasických odstavných plôch pre bicykle umožnil práve takýto parkovací dom zachovať viac priestoru pre zeleň a verejné priestranstvá v širšom centre mesta,” uviedla v tlačovej správe Lucia Ballayová z PR komunikácie pre Nivy. Prvá parkovacia veža pre bicykle v Bratislave by tiež mala byť chránená pred zlodejmi, vandalmi či nepriaznivými vplyvmi počasia.

Ako funguje parkovanie a koľko to stojí?

Cykloveža by mala byť dostupná nepretržite. Podľa prevádzkovateľa môže pri parkovaní na bicykli zostať príslušenstvo, ako je napríklad prilba či taška s nákupom. Vo veži zostane vo vodorovnej polohe a nikto by sa k veciam nemal dostať. Veža je navyše pod dohľadom kamier a poistená pre prípad poškodenia alebo krádeže.

Celý systém parkovania je automatizovaný a odstavenie jedného bicykla by malo trvať približne 25 sekúnd. Ľudia ho musia pri príchode umiestniť do vyznačeného žľabu predným kolesom k dverám, počkať na otvorenie priestoru a vsunúť doň predné koleso. Potom stačí odstúpiť z vyznačenej žltej zóny a stlačiť tlačidlo štart na ovládacom paneli.

Cykloveža
Ovládací panel na cykloveži v Bratislave. (zdroj: Miroslav Homola)

Systém ho potom už automaticky umiestni na vhodné miesto. „Po uložení bicykla na konkrétne miesto vám systém vydá unikátny kód, ktorý je potrebné si dôkladne uschovať. Budete ho skenovať na ovládacom paneli pri vyzdvihovaní vášho bicykla. Na základe tohto kódu, vám cykloveža bicykel vydá na tom istom mieste, na akom ste si ho odkladali,” vysvetľuje L. Ballayová.

Unikátny kód na lístku zabezpečuje, aby sa k nemu nedostal nikto iný. Parkovanie v cykloveži je počas prvých štyroch hodín zadarmo. Potom je už cyklistom účtované jedno euro za každú začatú hodinu navyše. Takto nastavený cenník má zabrániť aj tomu, aby sa parkovanie bicyklov nezneužívalo a nebola obmedzená kapacita veže.

Návod na parkovanie:

  1. Vstúpte do žltej bezpečnostnej zóny a prejdite bicyklom do vodiaceho žliabku. Predné kolesom musí byť otočené k dverám. Nesmie sa tam zamykať alebo blokovať otáčanie kolies.
  2. Vstúpte predným kolesom pred vstupné dvere na vzdialenosť zhruba piatich centimetrov. Vo dverách sa otvorí parkovací otvor.
  3. Zatlačte predné koleso do parkovacieho otvoru na maximum, aby došlo k správnemu uchopeniu kolesa.
  4. Správnosť uchopenia potvrdí zelený riadok na monitore.
  5. Ustúpte zo žltej bezpečnostnej zóny a stlačte na platobnom termináli tlačidlo štart.
  6. Počkajte si na tlač parkovacieho lístku, ten odoberte a starostlivo uschovajte.

Návod na vyzdvihnutie:

  1. Pristúpte k platobnému terminálu a načítajte parkovací lístok priložením ku čítačke.
  2. Zaplaťte čiastku zobrazenú na monitore platobného terminálu.
  3. Ak chcete doklad o zaplatení, potvrďte žiadosť tlačidlom áno.
  4. Po zaplatení nevstupujte do žltej bezpečnostnej zóny a počkajte na príchod vášho bicykla.
  5. Po výjazde bicykla a uzatvorenia vstupných dverí koleso uvoľníte vstupom do žltej bezpečnostnej zóny.
  6. Zoberte si svoj bicykle a opustite vstupný modul.