Na Trnavskej ceste, ktorá je dôležitou výpadovkou z Bratislavy smerom na Trnavu, v posledných rokoch vznikajú viaceré developerské projekty. Okrem známeho Klientského centra, ktoré nahradilo starú budovu Ikea, vzniká vedľa Fresh marketu ďalší bytový projekt Olivia Residence, keďže developer prekreslil svoju pôvodne kancelársku budovu na rezidenčnú.

Na rohu Trnavskej a Tomášikovej ulici je už postavený polyfunkčný projekt N!do, ktorý začal s druhou etapou. Najnovšie sa v tejto lokalite dokončuje aj veľký prevažne bytový projekt s názvom Green Atrium.

Na Trnavskej ulici vyrástli postupne tri bloky budov. Celkovo tam vznikne 83 bytov a 11 apartmánov. Parkovacích miest je v projekte 216, z toho 199 v garáži. V bloku pri Trnavskej ceste bude na prízemí parter so službami a obchodmi. Pribudnú tam aj kancelárie.

Predaj bytov v tomto objekte sa začal koncom roka 2022. „V súčasnosti máme predaných 50 percent bytov a evidujeme postupné zvyšovanie dopytu,“ hovorí pre Finsider Filip Rybár, generálny riaditeľ developer Haberl Group. Podľa neho tempo predaja kopíruje očakávania vzhľadom na blížiaci sa termín ukončenia projektu. Ten je naplánovaný na koniec tohto roka.

Kolaudácia a odovzdávanie bytov sú naplánované až na druhý kvartál budúceho roka. „Prvé kolaudačné konania však budeme začínať už koncom tohto leta. Držíme sa harmonogramu a výstavba prebieha podľa plánov,“ vraví F. Rybár.

Vyššie ceny kupujúcich neodradili. Green Atrium s temnou minulosťou už predalo polovicu bytov
Green Atrium prinesie 83 bytov a 11 apartmánov (Vizualizácia: Haberl Group)

Green Atrium: vyššie ceny i štandard

Ceny 2-izbových bytov v Green Atriu, ktoré majú od 52 metrov štvorcových začínajú na sume 271-tisíc eur. Ceny 3-izbových bytov, ktorých výmera sa pohybuje od 67 až po 99 metrov štvorcových, začínajú od 328-tisíc eur. Vonkajšie parkovacie státie je v cenníku za 25-tisíc eur a v garáži za 27-tisíc eur.

Na porovnanie, dvojizbák s výmerou pod 50 m2 v susednom projekte N!do 2 stojí 292-tisíc eur. Cena parkovacieho státia v tomto dome začína na čiastke 20-tisíc eur.

Developer vyššie ceny bytov vysvetľuje vyšším štandardom interiéru aj vybavenia. V základnom štandardne majú byty k dispozícií chladené stropy či drevené parkety. Niektoré 3-izbové byty majú pri hlavnej spálni ďalšiu kúpeľňu.

„Bytový dom je zásobovaný tepelnými čerpadlami voda/voda, ide teda o projekt, ktorý využíva obnoviteľné zdroje v plnej miere,“ vysvetľuje F. Rybár.

Firma na webe uvádza aj to, že financovanie bytu pre záujemcov je postupné, rozdelené do niekoľkých splátok. Záloha za rezerváciu bytu je 7-tisíc eur. V zmluvách si developer neuplatňuje inflačné doložky, takže suma, ktorú si záujemca dohodne, je finálna. Po podpísaní zmluvy o budúcej zmluve o kúpe bytu zaplatí záujemca 20 percent z ceny bytu a po kolaudácii doplatí zvyšných 80 percent.

Developer láka záujemcov aj na to, že v pešej dostupnosti bytoviek sa nachádzajú jazerá Kuchajda alebo Štrkovec. Neďaleko je zimný štadión, športová hala Pasienky, ale aj železničná stanica Nové Mesto.

Vyššie ceny kupujúcich neodradili. Green Atrium s temnou minulosťou už predalo polovicu bytov
Green Atrium sľubuje vyšší štandard (Vizualizácia: Haberl Group)

Temné pozadie projektu

Green Atrium nie je nový projekt. Prvýkrát bol predstavený v roku 2017, keď   zámer podal do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA)vtedajší developer – spoločnosť Jagr. Tá o dva roky získala aj územné rozhodnutie od mesta.

V roku 2021 ho spolu s pozemkami predala správcovskej spoločnosti 365.invest, ktorá realizáciu stavby outsourcovala na developera – firmu Green Atrium. Tá je akcionársky prepojená s firmou Haberl. 365.invest zase patrí finančnej skupine J&T.

Nový majiteľ urobil v pôvodnom projekte, ktorý počítal so zeleným vnútroblokom, malé zmeny, napríklad zvýšil štandard bytov a zväčšil rozsah zelene. V lete roku 2022 získal od mesta stavebné povolenie a na konci toho istého roka začal s výstavbou a predpredajom bytov.

Magazín Index nedávno poukázal na temnejšie pozadie pôvodných majiteľov projektu Green Atrium. Firmu Jagr ešte v polovici 90. rokov zakladal mafián Peter Steinhübel, známy pod prezývkou Žaluď. Po jeho zavraždení v roku 1999 v Bratislave, sa stala majiteľkou pozemkov na Trnavskej ulici jeho sestra Mária Bucek Pšenková. Práve tá ho predala terajšiemu developerovi.

„Projekt sme kúpili od predchádzajúceho vlastníka, za trhových podmienok. Bližšie informácie týkajúce sa transakcie nebudeme komentovať,“ tvrdí F. Rybár. Finsider sa teda nedozvedel za koľko Green Atrium developer kúpil.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: