Vojenský internát Hviezda v Bratislave sa dočká rekonštrukcie. Budova ministerstva obrany, ktorá má slúžiť ako ubytovacie zariadenie pre zamestnancov rezortu či vojakov, je už dlhodobo v zlom technickom stave. Preto ešte na konci vlaňajšieho januára ministerstvo oslovilo Fakultu architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Zámerom bolo, aby sa vybrané ateliéry zúčastnili súťaže s cieľom získať overovaciu štúdiu na facelift budovy na nové účely. Výsledkom je návrh, ktorý s fakultou ako zhotoviteľom zastrešuje architektonický ateliér Alexy & Alexy. Podľa hovorkyne ministerstva obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkovej je predpokladaný štart prác v rokoch 2023 až 2024.

Termín sa ale ešte môže meniť. „Závisí to od viacerých faktorov ako napríklad spracovanie ďalších fáz projektovej prípravy, vydania stavebného povolenia, ekonomického zhodnotenia útvarom hodnoty za peniaze, vydaním súhlasu vlády a iných,“ tvrdí hovorkyňa s tým, že oprava by mala stáť 34,8 milióna eur, ktoré budú čerpané z verejných zdrojov.

Ubytovanie pre vojakov a reštaurácia

Budova stojí v uzatvorenom areáli ministerstva obrany v bratislavskom Novom Meste. Vojenský internát je v meste prezývaný kukurica pre svoj vzhľad, ktorý ju pripomína. O jej chátrajúcom stave sa hovorí už niekoľko rokov. Medzitým sa objavili návrhy na riešenie niektorých problémov, no nakoniec sa nezrealizovali. Zmenila to až minuloročná aktivita ministerstva.

Po novom by mali v budove vzniknúť kancelárie a ubytovanie s reštauráciou. Podľa M. Kovaľ Kakaščíkovej bude po rekonštrukcii budova slúžiť predovšetkým zamestnancom rezortu obrany a príslušníkom Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Budova bude rozdelená na vstupné a prezentačné priestory, administratívnu v spodných a ubytovaciu časť v horných podlažiach.

Prvé tri časti by sa mali nachádzať na prvých 13 poschodiach budovy, ubytovanie by malo tvoriť zvyšných deväť poschodí. „V rámci ubytovania sa uvažuje s jedno-, dvoj a trojlôžkovými izbami a izbami apartmánového typu,“ hovorí M. Kovaľ Kakaščíková. V budove sa bude podľa nej nachádzať vstupné foyer, jedáleň či kaviareň.

Hovorkyňa dodala, že „presné dispozičné riešenie bude až predmetom ďalším fáz projektovej prípravy“. Na otázku portálu Finsider, či sa rezort chystá neskôr budovu predať hovorkyňa odpovedala, že ju ministerstvo obrany plánuje využívať a o jej odpredaji sa neuvažuje.

Internát Hviezda má vyše 40 rokov

Internát Hviezda bol postavený ešte v roku 1977. Navrhli ho architekti Cyril Sirotný a Ján Strcula. Tvorí aj časť panorámy hlavného mesta, meria totiž viac ako 82 metrov s 25 nadzemnými podlažiami. Budova bola určená pre študentov vojenskej akadémie. Svojho času išlo o jednu z najvyšších budov v Bratislave a na Slovensku. V súčasnosti by mala mať kapacitu pre približne 2 600 ľudí.

Spravuje ju Bytová agentúra ministerstva obrany, ktorá na jej zlý stav upozorňovala napríklad v roku 2013. Problémy mal spôsobovať najmä veľký únik tepla, pre ktorý rástli aj náklady na správu budovy. V tom čase už bol rozpracovaný zámer na opravu strechy či vonkajšieho plášťa, k čomu nakoniec nedošlo. Stavba ale absolvovala niekoľko malých úprav.

Teraz však pôjde o kompletnú rekonštrukciu stavby a jej priľahlého okolia. Víťazný návrh ateliéru Alexy & Alexy počíta s tým, že do jej charakteristiky rekonštrukcia príliš nezasiahne. „Autorským zámerom je maximálne zachovanie originálnych konštrukcií, materiálov a detailov. Návrh využíva pôvodné dlažby, stropné elementy, podhľady, schodiskové konštrukcie, zábradlia a výtvarné diela v parteri,“ tvrdí ateliér.

Premenou by okrem samotnej budovy malo prejsť aj jej okolie. Pribudnúť by mali napríklad nové parkovacie stojiská a oddychová zóna.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: