Slovenská pošta predáva svoje nevyužívané budovy v rôznych častiach Slovenska. Nehnuteľnosti na predaj sa nachádzajú napríklad v Dobšinej, Banskej Belej či v hlavnom meste. Potenciálnym uchádzačom pošta umožní pri procese predaja aj obhliadku.

Predávané objekty sa už dlhodobo nevyužívajú alebo sa v budúcnosti nevyužijú na činnosť pošty. V ponuke sú aj pozemky, ktoré pre ňu nie sú potrebné. Záujemcovia o kúpu musia predložiť písomnú ponuku, v ktorej uvedú, o akú nehnuteľnosti majú záujem, svoje identifikačné údaje, návrh kúpnej ceny či súhlas s podmienkami konania.

Kupujúci musia ponuku poslať v určenom termíne, ktorý je pri takmer všetkých budovách stanovený na 4. februára tohto roka. Výnimkou sú len nehnuteľnosti v Nových Zámkoch, pri ktorých musia záujemcovia poslať ponuku do 14. februára 2022.

Nehnuteľnosti na predaj v siedmich lokalitách

Pošta vyhradila nehnuteľnosti na predaj na západnom, strednom aj východnom Slovensku. Nachádzajú sa v Nových Zámkoch, Bratislave, Banskej Belej, Kráľovej Lehote, Radzovciach, Sihelnom či v Dobšinej. Vo väčšine prípadov ide o budovy, ale v ponuke sa nájde napríklad aj záhrada, garáž, sklad či nezastavané pozemky.

Napríklad v hlavnom meste je na predaj administratívna budova na Námestí Slobody. Stavba v bratislavskom Starom Meste je na predaj spolu so zastavaným pozemkom a nádvorím. Nehnuteľnosť stojí medzi budovami podobného charakteru. Má jedno podzemné podlažie, päť nadzemných podlaží či podkrovie.

Na podzemnom poschodí je garážové parkovanie a sklad, na prízemí sú zase priestory so vstupnou halou, vrátnicou, predajňou či sociálnym zariadením. Na vyšších poschodiach sú kancelárske priestory, záchody a zasadačky.

Stavba bola podľa pošty používaná od roku 1997. Minimálna ponuková kúpna cena za pozemok a budovu je viac ako 1,8 milióna eur bez dane.

Na západe krajiny je okrem tejto nehnuteľnosti na predaj aj dom, zastavaný pozemok, nádvorie či záhrada v Nových Zámkoch. Minimálna cena, ktorú môžu potenciálni kupujúci ponúknuť, je takmer 270-tisíc eur bez dane.

Nehnuteľnosti na predaj
Medzi nehnuteľnosti na predaj Slovenskej pošty patrí aj kancelárska budova v Bratislave. (Foto: Slovenská pošta)

Bývalé pobočky v dedinách

Na strednom Slovensku sú predávané nehnuteľnosti v menších dedinách. Napríklad v liptovskej obci Kráľová Lehota je na predaj bývalá pobočka pošty v menšom dome. Budova má jednoduchý obdĺžnikový pôdorysný tvar a jedno nadzemné podlažie.

Nový majiteľ tam ešte nájde kachľové vykurovanie. Minimálna cena samotného domu s pozemkom je niečo málo cez 61-tisíc eur.

Pošta predáva aj budovu obchodu a služieb či samostatnú garáž aj s pozemkami v Banskej Belej. Ide o dvojpodlažnú budovu postavenú ešte v roku 1980.

Na prízemí je prevádzka, šatňa, záchody, archív, schodište, komora, kotolňa či sklad. Na poschodí sú sály, predsieň, záchody, umyváreň, hala, dve šatne aj kuchyňa. Hneď veľa budovy je aj betónová garáž. Cena oboch objektov je dokopy takmer 200-tisíc eur.

Ďalšie stavby pošta predáva v obciach Radzovce v okrese Lučenec za takmer 100-tisíc eur, a Sihelné na Orave s minimálnou cenou cez 46-tisíc eur. Aj v týchto prípadoch ide o bývalé pobočky pošty.

Nehnuteľnosti na predaj
Medzi nehnuteľnosti na predaj Slovenskej pošty patrí aj budova v Banskej Belej. (Foto: Slovenská pošta)

Meštiansky dom na východe

Jedinou predávanou nehnuteľnosťou na východe krajiny je pôvodný meštiansky dom v južnej časti Námestia baníkov v Dobšinej. Historická stavba je čiastočne podpivničená s dvomi nadzemnými podlažiami. Budova sa prvýkrát začala využívať ešte v roku 1910.

Pod stavbou sú priestory na sklad a pivnicu. Na prvom poschodí sú haly, prevádzka pošty, sklad balíkov, miestnosti doručovateľov, dielne, miestnosti mechanika a dva záchody. Zaujímavosťou je, že na druhom poschodí sú dva štvorizbové a jeden dvojizbový byt. K domu patrí aj zastavaný pozemok a nádvorie.

Ešte v roku 2002 bolo rekonštruované prvé poschodie a v roku 2018 bol vymenený plynový kotol a časť podláh. Podľa pošty pivničné a skladové priestory pod budovou potrebujú údržbu.

Záujemcovia o historický dom v Dobšinej musia najneskôr do 4. februára tohto roka ponúknuť minimálne 114 465 eur bez dane.

Nehnuteľnosti na predaj bude ešte 20. januára tohto roku riešiť komisia pre vyhodnotenie ponúk na odpredaj nehnuteľného majetku pošty. Podobný predaj prebiehal napríklad aj vlani či rok predtým.

Nehnuteľnosti na predaj
Medzi nehnuteľnosti na predaj Slovenskej pošty patrí aj budova pošty v Dobšinej. (Foto: Slovenská pošta)