Slovenská národná galéria (SNG) sa po dlhotrvajúcej rekonštrukcii otvorí. Od 11. decembra tohto roka budú môcť ľudia navštíviť tri úvodné výstavy v nových priestoroch. Budova galérie ale ešte nebude úplne zariadená. Stále expozície, kinosála, knižnica, kaviareň či galerijné kníhkupectvo sa preto budú postupne sprístupňovať až v priebehu budúceho roka.

„V decembri sa môžu návštevníci a návštevníčky tešiť na otvorené výstavné priestory, v ktorých nájdu dve úvodné výstavy, špeciálny projekt, v rámci ktorého umiestňujeme umelecké diela do zrekonštruovaných priestorov celej novej budovy, pop-up kaviareň a pop-up galerijné kníhkupectvo a príjemné nádvorie,“ povedala Klára Hudáková zo SNG.

Návrh novej podoby budovy galérie na brehu Dunaja v Bratislave zastrešoval architektonický ateliér BKPŠ, ktorí nadviazal na pôvodnú architektúru. So samotnou stavbou sa začalo ešte na začiatku roka 2016, pričom termín dokončenia sa viackrát menil. Prestavba stála zhruba 75,5 milióna eur, pričom samotný interiér vyšiel na viac ako tri milióny eur.

Podľa znaleckého posudku vypracovaného znalcami zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave ešte v roku 2015 je reálna cena rekonštrukcie pri zohľadnení vtedajšej cenovej úrovne podľa indexu stavebných prác na úrovni 56,58 milióna eur vrátane rezervy a dane.

Slovenská národná galéria na obnovu čakala roky

Príprava na obnovu budovy galérie sa začala už v roku 2001. Vtedajšia generálna riaditeľka uzatvorila takzvané premostenie na budove, ktoré bolo v havarijnom stave. Vtedy sa začalo uvažovať o rekonštrukcii, vláda preto schválila návrh projektu rekonštrukcie a modernizácie areálu. O tom, ako dnes vyzerá zrekonštruovaná Slovenská národná galéria, sa rozhodlo vo verejnej architektonickej súťaži. Víťazný návrh architektonického ateliéru sa potom stal podkladom pre stavebný zámer. Architekti zachovali aj premostenie, ktorým boli prepojené dve krídla historických Vodných kasární.

Celá stavba bola rozdelená do štyroch etáp. Keď už bola investičná akcia rozbehnutá, v roku 2009 bola kvôli ekonomickej kríze pozastavená. Projekt bol opäť obnovený až v roku 2012, no reálne sa oficiálna zmluva zo stavbármi podpísala až o tri roky neskôr. Budova bola potom odovzdaná robotníkom až začiatkom roka 2016. Rekonštrukciou prešlo niekoľko budov, verejných priestorov, pričom rekonštrukcia zahŕňa dostavbu či modernizáciu a rieši celý rozsiahly areál na brehu Dunaja.

Slovenská národná galéria
Vizualizácia premostenia SNG. (Zdroj: Ján Krížik/SNG)

Rekonštrukcia mala byť podľa posledných odhadov hotová v lete tohto roka. Nakoniec sa galéria otvorí až tesne pred jeho koncom. „Vo štvrtok 27. októbra tohto roka Slovenská národná galéria úspešne prebrala od zhotoviteľa stavby Hornex-Strabag zrekonštruovaný areál národnej galérie na Rázusovom nábreží. V ten istý deň SNG v súčinnosti so stavebným úradom začala kolaudačný proces rozsiahleho areálu pozostávajúceho z niekoľkých stavebných objektov. Drobné úpravy, ktoré ale nebránia kolaudácii a užívaniu budovy, budú dodatočne dokončené v priebehu jesene,“ tvrdí K. Hudáková.

Kolaudácia ale ešte stále prebieha. Stavba bola pôvodne plánovaná na 36 mesiacov. Harmonogram sa niekoľkokrát menil z rôznych dôvodov ako konanie predsedníctva či posun v stavebných prácach po odhalení nových konštrukčných skutočností. Po otvorení galérie by sa mal verejnosti sprístupniť a otvoriť celý areál vrátane letného pavilónu a novej záhrady, námestia a sústavy mestských pasáží. Vedenie galérie dúfa, že v susedných uliciach vďaka otvoreniu rekonštruovanej budovy vyrastú dizajnérske prevádzky či kaviarne.

Hlavné mesto sa mení

Slovenská národná galéria je len jedným z mnohých objektov pre verejnosť v hlavnom meste, ktoré prechádzajú rekonštrukciou. Komplexnejšou obnovou po 40 rokoch prechádza napríklad aj Námestie slobody spolu s fontánou Družba. Oprava fontány bude dokončená v najbližších mesiacoch a voda v Družbe začne prúdiť od nadchádzajúcej jarnej sezóny. Stane sa tak po 16 rokoch, počas ktorých bola vypustená.

Bratislava chce zveľadiť aj lokalitu okolo Zochovej ulice. Riešené územie siaha od mimoúrovňového križovania ulíc Zámockej a Kapucínskej ulice so Staromestskou ulicou na juhu, až po budovu Najvyššieho súdu a ulicu Župné námestie na severovýchodnej strane a vyústenie Kozej ulice v severozápadnej časti. Okrem obnovy povrchov chodníkov, zastávok mestskej hromadnej dopravy či podchodu sa má zlepšiť aj bezbariérovosť chodníkov pre peších a cyklistov.

Nad Staromestskou ulicou zase vznikne nová zóna pre peších s názvom Plató Staromestská. Ohraničovať ju budú mestské hradby a Židovská ulica. Nová 218-metrov dlhá a 20-metrov široká plocha prepojí hradný kopec a centrum mesta pre peších. Projekt počíta okrem novej zelene aj s lavičkami, ihriskami pre deti a workoutovými preliezkami pre dospelých. Frekventovaná Staromestská ulica by sa mala aj odhlučniť.

V lete tohto roka sa začal rekonštruovať aj bývalý nočný klub v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Zanedbaná budova sa má premeniť na gastroprevádzku. V budove má vzniknúť aj priestor pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, kde bude sklad či šatňa pre vystupujúcich. Mesto odhaduje, že rekonštrukcia bude stáť približne 600-tisíc eur bez DPH.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: