Bratislavský Sad Janka Kráľa patrí medzi najstaršie európske parky. Ešte donedávna v ňom ale ľudia okrem oddychu našli aj prevádzku erotického salóna. Ten začiatkom minulého roka ukončil prevádzku a budovu odkúpilo hlavné mesto. Hneď potom začalo jej vedenie spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) pripravovať jej obnovu.


Začiatkom februára tohto roka MIB so spolupracujúcimi architektmi predstavili architektonickú štúdiu, ktorá približuje detaily plánovanej rekonštrukcie. Zanedbaná budova sa tak premení na gastroprevádzku. V budove má vzniknúť aj priestor pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), kde bude sklad či šatňa pre vystupujúcich.

Obnova je súčasťou plánu revitalizovať Sad Janka Kráľa. Mesto predpokladá, že prvé práce na budove by sa mali začať v priebehu tohtoročného leta. Najväčšiu časť zaberú búracie práce v interiéri, ktorý predošlý majiteľ rozdelil na viaceré miestnosti. Pre potreby reštaurácie a strediska sa budú vnútorné priečky rozmiestňovať nanovo.

Rekonštrukciou prejde aj strecha a v pláne je aj obnova pôvodnej presklenej fasády smerom do parku. Presnejší harmonogram prác bude známy až po dokončení projektovej dokumentácie. Mesto odhaduje, že rekonštrukcia bude stáť zhruba 600-tisíc eur bez dane.

Sad Janka Kráľa
Súčasný stav bývalého erotického salóna – Sad Janka Kráľa. (Foto: Marek Velček/MIB)

Budovu postavili v 80. rokoch

Stavba vznikla ešte v roku 1982 a zastrešoval ju tím architektov pod vedením Ferdinanda Končeka. Pôvodne slúžila ako prevádzka s občerstvením, neskôr v nej sídlila cukráreň. Časť budovy využívala aj správa údržby, ktorá mala na starosti Sad Janka Kráľa. Neskôr po malej privatizácii v roku 1995 získala stavba súkromného majiteľa.

Jej rekonštrukciu bude mať na starosti Studený architekti, ateliér Ľubomír Závodný, Peter Stec a Terra Florida. Štvorica slovenských architektov vzišla z verejnej súťaže. Väčšiu časť stavby bude po obnove zaberať gastroprevádzka.

Budúceho prevádzkovateľa bistra chce mesto hľadať cez súťaž s tým, že budú aj presne stanovené podmienky na zariadenie interiéru či ponuku jedla a nápojov. Po oprave totiž architekti odovzdajú budovu ako prázdny priestor. Interiér bude musieť budúci nájomca vybaviť podľa projektovej dokumentácie, no podľa MIB bude mať možnosť dotvoriť si ho.

Budúca gastroprevádzka má počas dňa fungovať ako bistro a večer ako reštaurácia. Vzniknúť by tu mali aj bezbariérové verejné toalety. Okrem presklenej fasády sa na stavbu vráti aj pôvodný keramický obklad, ktorý odstránil bývalý majiteľ. Odstránia sa aj mreže a opraví sa fontána, ktorá je súčasťou objektu.

Sad Janka Kráľa
Vizualizácia obnovy bývalého erotického salóna – Sad Janka Kráľa. (Vizualizácia: MIB)

Sad Janka Kráľa navštevujú najmä mladé rodiny

Podľa údajov mesta je park obľúbeným miestom pre rodičov s deťmi, športovcov, seniorov či turistov. „Z našich zistení vyplýva, že v poobedných hodinách sa zvyšuje návštevnosť Sadu Janka Kráľa a ožívajú najmä prevádzky s občerstvením a ich najbližšie okolie. Prevládajú mladí ľudia do 30 rokov a rodiny s deťmi,“ povedal riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.

Za posledné obdobie prechádza park na pravom nábreží Dunaja aj revitalizáciou. Vlani v lete sa po desiatich rokoch napríklad obnovili verejné toalety, staršie stromy v parku boli ošetrené a zmodernizovalo sa verejné osvetlenie. V blízkej dobe sa plánuje výmena lavičiek a smetných košov. Pod Mostom SNP sa tiež pripravuje skatepark a fitness stanica.

Zároveň na celé územie Sadu Janka Kráľa a Tyršovho nábrežia mesto plánuje v tomto roku vypísať urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž. V súvislosti s tým aktuálne prebieha zber podkladov. MIB ju robí aj v spolupráci so slabozrakými obyvateľmi a ľuďmi s obmedzenou mobilitou. V parku by totiž malo vzniknúť viac bezbariérových priestorov.

Park sa rozprestiera na ploche 42 hektárov a bol založený v rokoch 1774 až 1776. Nachádza na pravom nábreží Dunaja v samom centre Bratislavy a spolu s Tyršovým nábrežím je súčasťou okruhu, ktorý začína v historickom centre a prepájajú ho Most SNP a Starý most.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

(Inzercia)