Súťaž na zhotoviteľa štúdie obnovy Sadu Janka Kráľa vyhral tím so skúsenosťami s obnovou veľkých parkov na Slovensku aj v Česku. Odborná porota udelila prvé miesto kolektívu zloženému z krajinnej architektky Magdaleny Horňákovej z ateliéru Duma, architekta Zdeňka Sendlera a architektky Lucie Radilovej. Informoval o tom Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), ktorý verejnú súťaž vyhlásil.


Víťazi súťaže začnú s MIB spolupracovať na štúdií, ktorá prinesie víziu pre park s rozlohou 37,5 hektára. Budúca vízia má zohľadňovať adaptáciu na klimatickú zmenu, bezbariérovosť, koncepčný rozvoj zelene či lepšie zapojenie rieky do života ľudí v meste.

Za posledné obdobie sa v parku udialo niekoľko zásahov. Vlani v parku pribudlo nové osvetlenie, takmer 200 nových lavičiek a 150 nových smetných košov, Cvičko pri Moste SNP aj na Tyršáku. Upravilo sa okolie Pamätníka obetiam extrémizmu a komplexnou rekonštrukciou prešli aj podzemné verejné toalety. Napredujú aj práce na novom skate parku pod Mostom SNP. Tiež sa už začalo s obnovou objektu bývalej správy parku, ktorý donedávna slúžil ako nočný salón. V tomto roku tam vznikne bistro s bezbariérovými verejnými toaletami.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: