Kto si myslí, že Petržalka je už celkom zaplnená panelákmi a novými bytovými domami, mýli sa. Táto mestská časť Bratislavy sa bude zahusťovať výstavbou aj naďalej. Najnovšie sa posúva do ďalšej fázy plánovania projekt Southbank. Ten počíta s novou polyfunkčnou štvrťou na pravom (južnom) brehu Dunaja v blízkosti mosta Apollo.

Za projektom je Penta Real Estate, ktorá dokončuje dokumentáciu pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Zároveň pripravuje podklady potrebné pre získanie územného rozhodnutia.

Keď hovoríme o novej mestskej štvrti, nepreháňame. Southbank sľubuje až 900 bytov a 85-tisíc m2 kancelárií a retailových priestorov. Pribudne tam aj 3 500 parkovacích miest, z ktorých prevažná väčšina bude umiestnená v podzemných garážach.

Samozrejme, taký veľký projekt nevyrastie v Petržalke rýchlo. Penta Real Estate odhaduje začiatok výstavby prvej etapy na záver roka 2026. Celá štvrť by mohla byť hotová za desať rokov. A to len vtedy, ak všetky povoľovacie procesy pôjdu hladko, čo nebýva v Bratislave pravidlom. Navyše, na úspešný začiatok stavby je nutné ešte zmeniť územný plán mesta, čo tiež môže trvať roky. Územie či lokalita, kde projekt má vzniknúť, je veľmi citlivé.

Southbank
Southbank by mal priniesť do Petržalky 900 bytov (Vizualizácia: Penta Real Estate)

Southbank by mal vyrásť neďaleko chráneného areálu

Pozemky projektu Southbank sa nachádzajú v blízkosti územia európskeho významu Bratislavské luhy, ktorého súčasťou je aj chránený areál Soví les. Penta tvrdí, že výstavba do týchto lokalít priamo nezasahuje a je od nich oddelená protipovodňovou hrádzou a trávnikmi.

Argumenty developera podporuje aj Mária Šibíková z Botanického ústavu SAV. Na základe terénneho prieskumu jej kolegovia odporučili developeri niekoľko opatrení, ktoré musí splniť. Patrí k ním napríklad zachovanie starších stromov, výsadba mestských lúk či ochrana vzácnej včely. Okrem toho by mala Penta zabrániť zrážkam vtákov s budovami a odstrániť invázne druhy rastlín. Zároveň by mala vysadiť vegetáciu, ktorá by umožnila, aby mohli obojživelníky prechádzať do novej štvrte.

Nie všetci odborníci sú však z rozsiahlej výstavby novej štvrte pri Dunaji nadšení. Vlani aktivisti poslali magistrátu otvorený list, v ktorom žiadali zastavenie možnej výstavby v tomto území a nemeniť pre ňu územný plán. Kritizovali najmä susedný projekt Lido od J&T Real Estate.

Southbank
Southbank (Vizualizácia: Penta Real Estate)

Integrácia s prírodou

Penta Real Estate si citlivosť zeleného územia uvedomuje. Aj preto si k návrhu projektu prizvala architektov zo svetových kancelárií Snøhetta a Studio Egret West v spolupráci s lokálnym partnerom Gro. Tí vyhrali veľkú architektonickú súťaž.

Víťazný architektonický návrh pracuje s okolitým prostredím a snaží sa rešpektovať prírodu. „Keď sme navštívili južný breh Dunaja, kde bude nová štvrť, tak sme zistili, že je tu rozmanitá príroda, lužný les, jazierka, rieka, mokrade, lúky. Pochopili sme, že príroda nebude len susediť s novým projektom, ale musí byť do neho integrovaná,“ vysvetľuje koncept návrhu štvrte David West, riaditeľ britského Studio Egret West.

Architekti preto navrhli veľa drevených lávok, ktoré spájajú rôzne funkčné časti v projekte. Tých bude päť a nazývajú sa bowls. Lávky budú slúžiť aj ako vysuté mosty či terasy, ktoré pozývajú ľudí objavovať, čo je v štvrti. Terén medzi bytovými domami bude zvlnený, aby bolo čo objavovať.

Southbank
Southbank chce priniesť bývanie uprostred zelene (Vizualizácia: Penta Real Estate)

Päť častí projektu bude prepojených zeleňou

Celý projekt Southbank sa bude skladať z piatich častí. Herná a oddychová časť budú pri hrádzi. Budú poskytovať možnosti pre aktívny oddych detí aj dospelých. Pribudnúť má veľa detských ihrísk a lezecká stena. Lesná časť so zeleňou oddelí verejný priestor od dopravného uzla pod mostom Apollo. Kultúrna časť bude pri veľkom centrálnom parku a športová časť bude pod mostom Apollo v tesnej blízkosti hrádze.

„Bytové domy budú bližšie k rieke, aby mali najlepší výhľad. Kancelárske budovy sú vzdialenejšie, tie budú postavené v neskoršej fáze projektu,“ vraví D. West.

Myšlienka vtiahnuť zeleň, sa objavuje v celom projekte a zelené terasy budú podľa vizualizácii aj na budovách či na strechách. Architekti chcú, aby vo štvrti ľudia trávili viac času a aby ho trávili aktívne. Zeleň sa objaví v uliciach i na hlavnom bulvári. Architekti hovoria aj o integrácii vody – napríklad aj vo forme umelého potôčika. Chcú využívať aj miestne vodné zdroje pri recyklácii vody do fontán.

Southbank
Southbank má vyrásť na pravej strane Dunaja pri moste Apollo (Vizualizácia: Penta Real Estate)

Časový harmonogram Southbank

začiatok roka 2022 Penta kúpila od HB Reavis územie medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom v Petržalke.
2022 Vyhlásená medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž
marec 2024 Investor dokončil dokumentáciu pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA)
2026 Odhadovaný začiatok výstavby prvej etapy projektu
2036 Predpokladaný koniec poslednej etapy

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: