Nemecký regulačný orgán BaFin začali vyšetrovať poisťovňu Allianz potom, ako vlani zanikli niektoré z jej amerických investičných fondov. Informovala o tom agentúra Reuters, pre ktorú to potvrdili viacerí ľudia, ktorí sú s vyšetrovaním oboznámení.


Allianz pritom už čelí viacerým žalobám od investorov v súvislosti s jej štruktúrovanými fondmi Alpha. Poisťovňu vyšetruje aj americké ministerstvo spravodlivosti a Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

Allianz ponúkal v USA fondy, ktoré fungovali ako penzijné fondy napríklad pre učiteľov či zamestnancov metra. Keď pandémia spôsobila prudký prepad na burzách, tieto fondy sa prepadli, v niektorých prípadoch aj o 80 percent a viac.

Podľa agentúry Reuters boli straty zo zlých stávok také extrémne, že Allianz v marci minulého roku zatvoril dva fondy, ktoré mali na konci roka 2019 hodnotu 2,3 miliardy dolárov. Pre veľké prepady mnohí investori vybrali zvyšky svojich peňazí.

Investori podali celkovo 25 žalôb a požadujú od poisťovne náhradu škody vo výške šesť miliárd dolárov. Tvrdia, že Allianz sa odchýlil od svojej stratégie poskytovať ochranu pred poklesom v prípade trhových krachov. Poisťovňa naopak tvrdí, že investori si boli vedomí všetkých rizík.

BaFin podľa agentúry Reuters vyšetruje do akej miery vedenie Allianzu mimo oddelenia fondov vedelo o udalostiach, ktoré viedli k miliardovým stratám fondov, alebo sa na nich podieľalo.