Záujemcovia o kúpu nového auta sa musia v súčasnosti vysporiadať s dlhými čakacími lehotami pre nedostatok čipov. S problémami sa potýkajú aj ľudia, ktorí si chcú kúpiť v autobazáre ojazdené auto. V európskych autobazároch sa aktuálne nachádza najmenej automobilov za posledných päť rokov, pričom ceny jazdených áut vzrástli v priemere o 5 až 6 percent. Najobľúbenejšie modely zdraželi až o 13 percent. Vyplýva to z analýzy dát z Českej republiky a Slovenska, ktorú pripravilo európske online trhovisko Carvago.


„Nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mala čoskoro zmeniť. Súčasná situácia však zároveň predstavuje príležitosť pre všetkých, ktorí sa správne zorientujú,“ hovorí zakladateľ a CEO Carvago Jakub Šulta.

Za nedostatkom jazdených áut sa skrývajú problémy s dodávkami nových vozidiel. Keďže na nové autá sa čaká dlhšie a sú drahšie, ich majitelia sa ich nezbavujú tak rýchlo ako v minulosti. Čoraz viac ľudí sa zároveň namiesto autosalónu obracia na bazár. „Všetky tieto faktory vedú k tomu, že na trh s jazdenými vozidlami prichádza čoraz viac zákazníkov, ale zároveň sa naň dostáva čoraz menej áut,“ vraví J. Šulta.