Ceny chleba a pečiva budú pokračovať v raste aj v roku 2022. Tvrdí to pekári zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Príčinou sú podľa nich neustále stúpajúce náklady vstupov a absencia pomoci pre odvetvie zo strany štátu. Výrobcovia chleba a pečiva preto avizujú, že nemajú inú možnosť ako premietať rastúce náklady do cien. Na ceny chleba na pultoch pekári nemajú dosah.


„Analytici nepredpokladajú pokles cien vstupov pre pekársky, cukrársky a cestovinársky sektor ani v tomto roku, práve naopak. Ceny potravinárskej pšenice budú vysoko nad 300 eur. Ceny ďalších surovín ako napríklad masla, maku či orechov dosahujú rekordy,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský s tým, že rastú aj ceny obalov, logistiky či energií.

„Je tak isté, že odbytové ceny vzrastú, avšak o koľko presne si nedovolia odhadovať ani najlepší analytici,“ povedal M. Lapšanský s tým, že štát podľa neho ani po troch vlnách pandémie nebol schopný aspoň okopírovať schémy pandemických pomocí pre potravinársky sektor z iných členských štátov Európskej únie (EÚ).

Celé bremeno zdražovania podľa neho tak štát necháva padať na občanov, ktorí budú musieť siahnuť do svojich peňaženiek hlbšie. „Pekári pritom agrorezortu už niekoľkokrát podali pomocnú ruku pri príprave schém pomocí i novej legislatívy. Ten ju však nevyužil s tým, že pripravuje vlastné podpory. Žiadne však doteraz nezrealizoval,“ dodal M. Lapšanský.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: