Ľudia, ktorí pôjdu do penzie v budúcom roku, dostanú vyššie dôchodky, ako keby do dôchodku odchádzali už v tomto roku. Do výpočtu dôchodku totiž vstupuje takzvaný aktuálna dôchodková hodnota. Tá sa každoročne zvyšuje o rovnaké percento, o aké vzrastú priemerné mzdy v treťom štvrťroku. Štatistický úrad SR informoval, že tie medziročne vzrástli o 6,5 percenta. Dôchodok v roku 2022 by tak mal byť približne o rovnaké percento vyšší, ako ten, ktorý bol za rovnakých podmienok priznaný v roku 2021.


Aktuálna dôchodková hodnota by sa tak podľa výpočtov Finsidera mala z tohtoročnej sumy 14,2107 eura zvýšiť na 15,1300 eura. Touto hodnotou sa pri výpočte dôchodku násobí počet odpracovaných rokov s priemerným osobným mzdovým bodom.

Priemerný osobný mzdový bod závisí od toho, koľko človek zarábal. Ak by niekto celý život poberal plat na úrovni priemernej mzdy v hospodárstve, získal by priemerný osobný mzdový bod 1. Ak by jeho plat bol dvojnásobný, jeho priemerný mzdový bod by bol 2. A ak by mal v porovnaní s priemernou mzdou stále polovičný plat, získal by osobný mzdový bod 0,5.

Aký bude starobný dôchodok v roku 2022

V praxi to znamená, že ak by v tomto roku odchádzal do starobného dôchodku človek, ktorý celý život poberal priemernú mzdu a odpracoval by 40 rokov, vyšiel by mu dôchodok 568,50 eura. K tomu by sa pripočítala ešte tohtoročná valorizácia a tento žiadateľ by tak v tomto roku dostával 583,30 eura.

V prípade, že by človek s rovnakým platom a rovnakým počtom odpracovaných rokov odchádzal do penzie až v roku 2022, jeho dôchodok by sa už počítal s novou aktuálnou dôchodkovou hodnotou. Jeho penzia by preto pred valorizáciou bola 605,30 eura. K tejto sume by sa prirátala ešte budúcoročná valorizácia a jeho celkový dôchodok by dosiahol 613,20 eura.

Dôchodca, ktorý celý život zarábal priemernú mzdu a odíde do penzie v budúcom roku po 40 odpracovaných rokoch, by tak mal dostávať dôchodok o 29,90 eura vyšší ako ten, kto bude za rovnakých podmienok odchádzať do dôchodku v roku 2021.

Vypočítajte si, o koľko vám od januára vzrastie dôchodok.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: