Sociálna poisťovňa odporúča ľuďom, ktorí sa prihlasujú do jej e-Služieb s Grid kartou, aby si aktivovali nový prístup. Grid karty už totiž Sociálna poisťovňa nevydáva a ku koncu tohto roka ukončí ich používanie. Všetci sa tak po novom budú prihlasovať spôsobom, ktorý je funkčný už od júla 2021.


Do elektronických služieb sa môžu klienti prihlásiť pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie alebo s elektronickým občianskym preukazom (eID). Nový spôsob prihlasovania sa týka zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb, ale aj bežných ľudí, ktorí majú prístup do svojho účtu poistenca.

Návod na nové prihlásenie:

  • Klient si môže stiahnuť jednu z aplikácií FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator do svojho smartfónu (pre Android alebo iOS).
  • Pomocou nej si nasníma QR kód z e-Služieb (len pri prvej aktivácii) a aplikácia mu vygeneruje jedinečný kód, ktorým sa overí ich prístup.
  • Pri každom ďalšom prihlásení pomocou mena a hesla vyzvú e-Služby používateľa, aby zadal jedinečný kód z mobilnej aplikácie a potom ho presmerujú do prostredia e- Služieb.
  • Po aktivovaní tohto prihlásenia si klient môže spravovať svoj profil sám. Môže si zmeniť heslo v záujme ochrany pred zneužitím alebo si ho obnoviť, ak ho zabudne.