Mestská časť Bratislava – Rača chce zlepšiť súčasné využitie kultúrneho strediska s knižnicou na Žarnovickej ulici. Budova z 80. rokov minulého storočia dosluhuje, má energeticky náročnú prevádzku a chýba jej bezbariérový prístup na poschodie. Budova tak prejde rekonštrukciou.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Rača zorganizovali architektonicko-urbanistickú súťaž. Spomedzi jedenástich ateliérov, ktoré sa do súťaže zapojili, najlepšie riešenie pre obnovu podľa poroty ponúkol ateliér young.s architekti.

Vizualizácia kultúrneho strediska
Vizualizácia návrhu na obnovu kultúrneho strediska. (zdroj:young.s architekti)

„Na základe výsledkov súťaže začneme rokovanie s víťazom ohľadom ďalšieho postupu. Predpokladáme rekonštrukciu v dvoch fázach, v prvej opravu samotnej budovy a v druhej fáze možnú prístavbu,“ uviedol starosta mestskej časti Bratislava – Rača Michal Drotován.

Budova kultúrneho strediska má mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti, a to knižnicu, klubovne pre krúžky, spoločenskú sálu a kaviareň. Pribudnú aj parkovacie miesta v bezprostrednom okolí a významne sa zlepší bezbariérový prístup na prvé poschodie.

V priebehu tohto roka sa podľa víťazného návrhu začne tvoriť projektová dokumentácia. Náklady za architektonickú súťaž aj samotnú rekonštrukciu bude hradiť bratislavská mestská časť Rača.

Vizualizácia kultúrneho strediska
Vizualizácia návrhu na obnovu kultúrneho strediska. (zdroj: young.s architekti)