V mestských lesoch pri Bratislave boli v areáli Malý Slavín rekonštruované stĺpy, drevené prestrešenie so spádovaním dažďovej vody a priestor na sedenie v altánku. Obnova priestorov na trase medzi Záhorskou Bystricou a Račou prebehla podľa návrhu Bakyta architects.


Pri obnove spolupracovali Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), hlavné mesto, mestské lesy a tiež mestská časť Záhorská Bystrica. Ide o jeden z projektov programu Živé miesta.

Architekti z ateliéru Bakyta architects navrhli kompaktný altánok na mieste pôvodnej konštrukcie, ktorý zachováva doterajšiu kapacitu na sedenie aj stolovanie. „Cieľom bolo spraviť taký prístrešok, ktorý nás ochráni pred dažďom, ale nebude v prírode dominantný a budeme tu vnímať hlavne to, kvôli čomu sem chodíme, a to je les,“ doplnil riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

Pôvodný priestor bol v zlom technickom stave a musel sa pravidelne opravovať. Obnovil sa aj pamätník, studnička a športovo-rekreačné plochy, kde návštevníci zvyknú opekať či hrať futbal. Posledné úpravy zelených plôch sa podľa MIB urobia hneď, ako to počasie dovolí.

Rozpracované sú aj ďalšie projekty v lesoparku. Na jar budúceho roka sa dokončí prerábka muničných skladov na Peknej ceste, kde sa obnovuje pôvodná horáreň. Zároveň sa na jar začnú prvé práce na obnove bufetu na Partizánskej lúke a tiež sa plánuje v lete revitalizácia verejných priestorov na Kamzíku.

Rekonštrukcia Malého Slavína sa začala v polovici roka 2021 a celkové náklady boli takmer 103-tisíc eur aj daňou. Nedávno bola dokončená aj pozorovateľňa zvierat Vydrica na žltej turistickej trase medzi Račou a Mariankou.

Malý Slavín
Malý Slavín
Malý Slavín
Malý Slavín

Areál Malý Slavín pred a po rekonštrukcii. (zdroj: Marek Velček)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: