Rast cien stavebných materiálov pociťujú najmä tí, ktorí v tomto období kupujú novú nehnuteľnosť, stavajú alebo rekonštruujú. Vyššia cena však ovplyvní aj tých, ktorí nehnuteľnosť už vlastnia. Poistné krytie ich bytu či domu totiž kvôli vyšším cenám v stavebninách nemusí stačiť na prípadné škody. Upozorňuje na to hovorkyňa ČSOB poisťovne Anna Jamborová.


„Vo výsledku vidíme v priemere až 15-percentný medziročný rast cien okien, päť a viac percentný rast cien dverí a 30-percentný rast cien materiálov na zastrešenie. Zvýšenie cien má priamy vplyv na náklady spojené s opravami poškodených domov, bytov a domácností,“ vysvetľuje Michaela Pardubská z odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne.

Poistné sumy v starších zmluvách tak ľuďom pri škode nemusia stačiť. V takomto prípade nastáva takzvané podpoistenie, čo znamená, že náklady na opravu sú v praxi vyššie ako suma, ktorú dostane klient od poisťovne. Dom či byt navyše rokmi nadobúda vyššiu hodnotu. Vo všeobecnosti sa preto odporúča, aby si ľudia poistku pravidelne aktualizovali.

„Neaktualizovanie výšky poistnej sumy, či dokonca jej znižovanie s cieľom nižšieho poistného je naozaj kontraproduktívne. Dôležitou súčasťou dobrého poistenia majetku by preto mala byť každoročná indexácia poistnej sumy a poistného na základe cenového vývoja na trhu, ktorá do veľkej miery zreálni hodnotu majetku,“ dodala M. Pardubská.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: