V auguste sa zo Slovenska vyviezol tovar v hodnote 6,4 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 0,5 percenta. Dovoz vzrástol o 11,1 percenta na 6,5 miliardy eur. Pasívne saldo zahraničného obchodu preto vzrástlo z júlových 22 miliónov eur na 146,2 milióna eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


„Prebytok dovozu nad vývozom SR zaznamenala druhý mesiac po sebe, potom čo 14 mesiacov bolo saldo aktívne,“ povedala hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová. Od januára do konca augusta pritom celkový vývoz tovaru zo Slovenska prekročil dovoz o 1,7 miliardy eur.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva, že táto suma sa bude do konca roka ešte znižovať aj vplyvom bázického efektu. „Predpokladáme však, že s postupným zmieňovaním polovodičovej krízy by sa predsa len mali vrátiť nad úroveň roka 2019. Rizikom však naďalej ostávajú narušené dodávateľské vzťahy, ktoré by mohli narúšať produkciu i dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo a slovenské exporty výraznejšie brzdiť ešte aj na prelome rokov. K zmierneniu prebytkom by mal naďalej prispievať aj cenový tlak,“ tvrdí Ľ. Koršnák.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: