V bratislavskom Vlčom hrdle v piatok (18. február) otvorili pre verejnosť prvú vodíkovú čerpaciu stanicu v prenajatých priestoroch spoločnosti Slovnaft. Informovala o tom spoločnosť Messer Tatragas, ktorá stanicu prevádzkuje. Historicky prvým autom, ktoré na Slovensku natankovalo vodík, bola Toyota Mirai.


V rámci dohodnutého partnerstva Messer Slovnaft odoberá od Slovnaftu vodík, ktorý upravuje tak, aby mal parametre, potrebné pre plnenie vozidiel a dodávky ostatným zákazníkom. Plnička vodíka je pripravená pre plnenie autobusov a osobných vozidiel, zatiaľ na tlak maximálne 200 barov.

Vodík sa dnes v Slovnafte vyrába z metánu, nejde teda ešte o zelený vodík, ktorý mnohí považujú za významnú zbraň v boji proti klimatickej zmene. Vodík sa dnes využíva pri výrobe motorových palív, ale aj pri spracovaní kovov, kde zabezpečuje správne zloženie pecných atmosfér a výrobe hnojív.

Nová vodíková plnička je prístupná motoristom po predchádzajúcej registrácii každý pracovný deň od 6. do 15. hodiny. Ľudia sa môžu registrovať cez e-mail callcentrum.sk@messergroup.com alebo cez telefón na čísle 0850 111 221.

Prvá vodíková čerpacia stanica
Prvé tankovanie vodíka z novej čerpacej stanice v Bratislave. (zdroj foto: Messer)

Ministerstvo hospodárstva v pondelok (21. február) avizovalo aj sprístupnenie mobilnej čerpacej stanice na vodík v areáli spoločnosti Arriva v Trnave. Zároveň Trnavský samosprávny kraj získal dočasne do užívania aj vodíkové auto, aby mohol verejnosti v tomto kraji priblížiť tento druh dopravy.

Záujemcovia v ostatných krajoch budú mať možnosť vidieť vodíkové automobily v rámci projektu Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) Žiť energiou. Aktivity organizuje SIEA v spolupráci s ministerstvom hospodárstva.

Slovensko minulý rok v lete prijalo Národnú vodíkovú stratégiu a v súčasnosti sa už finišuje s Akčným plánom, ktorý pôjde v blízkej budúcnosti do medzirezortného pripomienkového konania. Práve v ňom budú definované konkrétne opatrenia na podporu realizácie vodíkových technológii v podmienkach Slovenska.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

(Inzercia)