Polícia v Českej republike obvinila Ondřeja Janatu z podvodu vo výške 1,6 miliardy českých korún (64,7 milióna eur). Podľa českých Hospodářských novín (HN) mal Janata podviesť celkovo 4-tisíc drobných investorov. Tvrdil, že ich peniaze investuje, no namiesto toho z vyzbieraných peňazí financoval svoj luxusný život.


O. Janata bol v Česku považovaný za mladú investičnú hviezdu, ktorá dokáže ľuďom rozprávkovo zhodnotiť peniaze. Rozhovor s ním spravil aj magazín Forbes, ktorý ho však po vznesení obvinení stiahol zo svojej stránky.

„Všetky aktivity spoločnosti Growing Way kontrolovanej Janatou, ktorá bola primárne určená na pravidelné zhodnocovanie finančných prostriedkov drobných investorov, smerovali výlučne k vytvoreniu systému, ktorý s pomocou obchodných zástupcov slúžil výlučne na podvodné vylákanie finančných prostriedkov od klientov v obrovskom rozsahu,“ napísali podľa HN o Janatovi policajti v materiáloch k vyšetrovaniu.

Pre Janatu malo pracovať 500 obchodných zástupcov, ktorí ľudí presviedčali, aby mu zverili svoje úspory. Tie mal zhodnocovať na burze. Ich odmena sa pohybovala okolo desiatich percent z výšky vkladu.

Janata pritom investorom ponúkal zhodnotenie 30 percent ročne. Stámilióny korún sa však podľa HN schádzali na jednom bankovom účte firmy. Namiesto toho, aby ich Janata investoval, používal ich na uspokojovanie svojich súkromných potrieb. Sľubované výnosy mal pritom platiť z vkladov nových klientov.

Janata mal firemnou kartou zaplatiť 482 miliónov korún, ďalšie peniaze mal vybrať v hotovosti. V októbri minulého roku si Janata kúpil vilu v Prahe za 24 miliónov korún, ďalšie milióny stála jej rekonštrukcia. Hoci vilu podľa HN zaplatil z peňazí zo súkromného účtu, peniaze naň si poslal z firemného. Celkovo mal na svoje dva súkromné účty previesť 271 miliónov korún. Okrem toho na firmu kúpil štyri luxusné autá, napriek tomu že nemala žiadnych zamestnancov.

Janata obvinenia odmieta a tvrdí, že nejde o Ponziho schému, ale peniaze klientov naozaj investoval. V prípade dokázania viny mu hrozí desať rokov väzenia.