Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) už niekoľko týždňov upozorňujú na akútny nedostatok zamestnancov naprieč celou ekonomikou. Voľných pracovných miest výrazne pribúda a viacerí zamestnávatelia majú problém ich obsadiť kvalifikovanými zamestnancami. Informovalo o tom tlačové oddelenie RÚZ.


Napríklad zamestnávatelia v bratislavskom, banskobystrickom a košickom kraji hlásia akútny nedostatok ítečkárov. „Pracovné portály ponúkajú nespočetné množstvo ponúk z oblasti IT, napriek tomu majú firmy dlhodobo problém s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov,“ tvrdí viceprezident RÚZ a IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

Podľa jeho slov za to môže zle nastavený systém vzdelávania, ktorý produkuje nedostatok kvalifikovaných absolventov, a tí, ktorí môžu, odchádzajú radšej za prácou do zahraničia. Trnavskí zamestnávatelia sa zase sťažujú najmä na nedostatok opravárov, skladníkov, údržbárov a predavačov v obchodných prevádzkach.

Na väčšine Slovenska je rovnako tak problém nájsť kvalifikovaných tlačiarov, knihárov a ďalších pracovníkov z oblasti polygrafie – pričom aj v tomto smere je za tým podľa zamestnávateľov predovšetkým výrazný problém s nedostatkom absolventov.

Chýbajú aj vinohradníci, chovatelia hospodárskych zvierat, ovocinári, zeleninári či lesníci. Málo je aj elektrotechnikov, strojárov či špecialistov na kybernetickú bezpečnosť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: