Okrem výšky potenciálneho výnosu by investora mali zaujímať aj poplatky, ktoré sú s jeho investíciou spojené. Aj malý rozdiel vo výške poplatkov môže totiž znamenať, že investor bude mať na konci investičného obdobia o tisícky eur menej.


Pri investovaní sa zvyčajne platia vstupné poplatky, výstupné poplatky ako aj manažérsky poplatok. Práve výška manažérskeho poplatku by mala investorov zaujímať najviac. Tento poplatok sa totiž platí každý rok z aktuálnej hodnoty investície. To znamená, že čím viac peňazí vo fonde máte, tým vyšší poplatok zaplatíte.

Akonáhle zaplatíme pri investovaní nejaký poplatok, znamená to, že vo fonde budeme mať menej peňazí, ktoré sa budú zhodnocovať. V skutočnosti nás tak poplatok nebude stáť len to, čo na neho vynaložíme, ale prídeme aj o výnosy, ktoré by sme získali, ak by sa tieto peniaze namiesto toho investovali.


Napríklad, ak chceme investovať 10-tisíc eur a vstupný poplatok dosahuje 200 eur, znamená to, že na ňom zaplatíme 200 eur. A preto nám do fondu namiesto 10-tisíc eur príde len 9 800 eur. Ak tieto peniaze necháme vo fonde 20 rokov a priemerne zarobíme 5 percent ročne a nebudeme platiť žiadne iné poplatky, na konci budeme mať 26-tisíc eur. V prípade, že by sme neplatili ani vstupný poplatok, mali by sme na účte o 531 eur viac.

Ak by sme namiesto tohto vstupného poplatku platili manažérsky poplatok vo výške jedného percenta, za 20 rokov by sme celkovo zaplatili 2 962 eur. Hodnota našej investície by bola 21 702 eur. V porovnaní s tým, keby sme neplatili žiadne poplatky, by sme tak zarobili o 4 831 eur menej.

Kto si chce vyrátať, aký vplyv budú mať poplatky na hodnotu jeho investície, môže na to využiť kalkulačku portálu Finsider, ktorú nájdete na tejto stránke. Kalkulačka počíta nielen poplatky z jednorazovej investície, ale aj výšku poplatkov z pravidelnej investície.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: