Kedy sa mení letný a zimný čas v roku 2024? Už tradične to prebieha na konci marca a októbra. Ručičky na hodinkách sa mali posúvať naposledy v roku 2021. Striedanie ale bude pokračovať ešte minimálne dva roky. Dátumy striedania času tak budú vopred známe až do konca roku 2026.

Zimný čas 2024


Ešte na konci marca tohto roka sa čas posúval o hodinu dopredu. Krajina tak prechádzala zo zimného času na letný. Najbližšie sa budú hodiny posúvať na konci októbra tohto roka. Tentokrát zletného času na zimný čas, a to z 3. na 2. hodinu v noci.

  • Zmena času 2024 (zimný čas): v nedeľu 27. októbra sa budú hodiny posúvať z 3.00 hod. na 2.00 hod.

Striedanie času by pritom malo v celej Európskej únii (EÚ) pokračovať ešte minimálne do konca roku 2026. Nariadeniu sa už prispôsobil aj slovenský legislatívny proces. Ten pracuje s eurosmernicou, ktorá určuje dátumy striedania letného a zimného času na roky 2022 až 2026.


Návrh nariadenia slovenskej vlády o zavedení letného času v rokoch 2022 až 2026 predkladalo ministerstvo práce. Jednotlivé dátumy už Európska komisia zverejnila v úradnom vestníku.

Zmena času 2024 až 2026 (letný a zimný čas):

RokPrechod na letný čas (z 2.00 hod. na 3.00 hod.)Prechod na zimný čas (z 3.00 hod. na 2.00 hod.)
202431. marec (nedeľa)27. október (nedeľa)
202530. marec (nedeľa)26. október (nedeľa)
202629. marec (nedeľa)25. október (nedeľa)
Zdroj tabuľky: Úradný vestník EÚ 2021/C 149/01 (letný a zimný čas 2024)

Keď ešte v roku 2018 prebiehala naprieč krajinami EÚ anketa, vyše 80 percent opýtaných sa vtedy vyjadrilo, že im striedanie letného a zimného času prekáža. V ankete hlasovalo zhruba 4,6 milióna ľudí a väčšina bola za to, aby platil len letný čas. Hlasovanie verejnosti tak odštartovalo legislatívny proces aj v Bruseli.

Hodiny sa už nemali posúvať od roku 2019, no termín sa nakoniec predĺžil až do konca vlaňajška. Jednotlivé štáty sa mali rozhodnúť, ktorý čas budú používať. Do procesov zasiahla aj pandémia, ktorá posunula rozhodovanie na vedľajšiu koľaj.

Zimný čas
Zmena letného času na zimný čas prebieha na konci októbra. (ilustračné foto: Pixabay/zimný čas)

Problém bol aj v tom, že napríklad Maďarsko, Grécko a Portugalsko sa nezhodli na tom, či chcú striedanie aj naozaj zrušiť. Slovensko od začiatku procesu v zásade neprotestovalo proti zrušeniu striedania. Nepomohla ani požiadavka Rakúska a Nemecka, ktoré chceli rovnaký čas pre strednú Európu.

Nezhody sú aj na tom, či striedanie času naozaj spôsobuje zdravotné problémy, zvýšený počet dopravných nehôd či problémy s úsporou energie. Zástancovia striedania tiež poukazujú na to, že jeho zachovanie počas dňa garantuje viac slnka či menšiu spotrebu energií.

Slovensko chce zimný čas

Ministerstvo práce bolo ešte v roku 2019 za to, aby sa v krajine ustálil zimný čas. Pred jeho definitívnym zavedením ale musia prebehnúť rokovania aj so susednými štátmi. Rôzne nastavenie času totiž môže spôsobiť problémy vo fungovaní cezhraničného obchodu, trhu, cestovania či komunikácie.

Zmena času funguje v slovenských podmienkach a v pravidelnej podobe od roku 1979, kedy bola zavedená vo vtedajšom Československu. V roku 1996 pravidelné striedanie zimného a letného času zaviedla aj Európska komisia.

Letný čas v zásade platí od posledného víkendu v marci do posledného víkendu v októbri daného roka. Aj stanovenie času, kedy sa hodiny posúvajú má svoje opodstatnenie. Podľa vtedajšieho uváženia totiž v noci spôsobuje posun najmenej problémov. Najmä pre dopravu.

Sú aj krajiny, ktoré striedanie času nepoznajú alebo ho už zrušili. Hodiny sa nikdy neposúvali napríklad v rovníkovej oblasti. Zmenu času už zrušili napríklad Rusi, severné štáty Afriky, niektoré krajiny Južnej Ameriky či napríklad Čína.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: