Digitalizáciou sa doteraz nezaoberalo 30 percent slovenských firiem. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Soitron. Podľa odborníkov digitalizáciu firiem spomaľuje predovšetkým ich nedostatočná oboznámenosť s prínosmi, ktoré im môže priniesť.


„Školský systém zatiaľ nie je schopný pripravovať dostatok odborníkov a neexistuje ani iná kvalitná alternatíva. Trh je síce preplnený informáciami zo strany technologických firiem, tie však väčšinou zabúdajú, že nosným zámerom digitalizácie nie sú technológie, ale zlepšenie podnikateľských a ekonomických výsledkov podnikov. Digitalizácia nie je o hotových aplikáciách, ktoré sa inštalujú z podniku do podniku, ale vytvárajú alebo skladajú sa individuálne na mieru každej firme,“ povedal Martin Morháč zo spoločnosti SOVA Digital.

V digitalizácii sú v súčasnosti najďalej nadnárodné spoločnosti. Zaujímajú sa najmä o a vyhodnocovanie dát, ktoré majú zlepšiť organizáciu a riadenie firiem a súčasne pomôcť s úsporami. „Vojna na Ukrajine priniesla do podnikov úplne nové priority. Nastal nevídaný rast cien energií. Prioritou sa stala úspora nákladov, a priamo s tým je spojený aj rast produktivity. K tomu firmy potrebujú dáta o vyťaženosti strojov a zariadení, o spotrebe energií, o zdrojoch plytvania. Výsledkom digitalizácie je odstránenie plytvania na všetkých úrovniach podnikových procesov. Najmä v tejto oblasti má každý podnik veľké rezervy,“ vraví M. Morháč.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: