Aj keď nezamestnanosť v októbri klesla už tretí mesiac v rade, v najbližších mesiacoch môže prísť znovu k jej nárastu. „V nadchádzajúcich mesiacoch sa vzhľadom na zhoršenie epidemiologickej situácie a s tým spojenými opatreniami ako aj nárastom neistoty dá očakávať mierny nárast miery nezamestnanosti,“ vraví analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.


Druhá vlna koronavírusu môže mať podľa nej v nasledujúcich mesiacoch tlmiaci vplyv na ekonomickú aktivitu, primárne majú ale opatrenia vplyv na sektor služieb a nie priemysel. „Priemyslu by sa malo naďalej dariť relatívne dobre, pretože zostáva v podstate nedotknutý európskymi obmedzeniami a stabilné ekonomické podmienky východnej Ázie zároveň poskytujú pomocnú ruku zahraničnému dopytu,“ trdí Muchová.

„Celkovo v tomto roku očakávame vyššiu mieru nezamestnanosti ako pred pandémiou, vyplývajúcu zo zhoršenej ekonomickej situácie u nás aj v EÚ. Veľa bude závisieť od ekonomického oživenia u nás a v Európe a tiež od toho, nakoľko bola strata pracovných miest dočasná a bude môcť byť relatívne rýchlo znovu obnovená,“ dodala analytička Slovenskej sporiteľne.