Ceny na Slovensku už tretí mesiac po sebe rastú dvojciferným tempom. V máji medziročná inflácia dosiahla 12,6 percenta. V apríli bola na úrovni 11,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

„Naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Výrazne sme si museli priplatiť už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv. Polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast inflácie nad 7 %,“ vraví hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Ceny potravín medziročne vzrástli až o 16,6 percenta. V prípade potravín bolo drahších všetkých deväť sledovaných položiek. „Najviac infláciu ovplyvnili, s prihliadnutím na podiel kupovaných položiek v nákupnom košíku, rastúce ceny mäsa o 16,5 %, chleba a obilnín o 18,8 % a mlieka, syrov a vajec o 17,4 %. Naďalej rástli ceny olejov a tukov o 40,1 % a výrazne sme si museli priplatiť aj pri nákupe zeleniny ktorá nás stála o 19,6 % viac ako pred rokom,“ hovorí J. Morháčová.

Náklady na bývanie, ktoré majú najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností, v máji medziročne vzrástli o 15,6 percenta. „Ceny sa zvýšili za imputované nájomné (aktuálne vyššie o 19,4 %) a pri službách súvisiacich s bývaním (údržba a opravy obydlia o 20,7 %). Ceny za elektrinu, plyn a tepelnú energiu vzrástli sumárne o 15,7 %,“ uviedla J. Morháčová.

Výrazne sme si priplatili aj za pohonné hmoty, ktoré medziročne zdraželi o 36,8 percenta. Ceny v reštauráciách a kaviarňach sa zvýšili o 13,5 percenta a ubytovacie služby zdraželi o 8,3 percenta. „Rástli ceny aj za váhovo menej významné položky ako telekomunikačné služby, odevy a obuv, či pomôcky a služby osobnej starostlivosti,“ dodala J. Morháčová.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: