Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentného bodu na 4,5 percenta. Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír tvrdí, že zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, či išlo o posledné zvýšenie úrokov.


„Až marcová prognóza nás môže definitívne utvrdiť v tom, že smerujeme jednoznačne a stabilne k cieľu. Aj preto dnes nie je možné úplne vylúčiť možnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb,“ uviedol P. Kažimír vo svojom komentári.

Ak išlo skutočne o posledný rast úrokových sadzieb, tak máme podľa guvernéra NBS zodpovedané, ako vysoko až bude potrebné so sadzbami zájsť. „To je jednoznačne dobrá správa pre ľudí a všetkých, ktorí si plánujú požičať v banke,“ tvrdí P. Kažimír.

Nezodpovedaná podľa neho zostáva otázka, ako dlho bude potrebné podržať sadzby sa súčasných vysokých úrovniach. P. Kažimír vraví, že to bude dovtedy, kým si nebudeme istí, že inflácia jednoznačne smeruje k cieľu napriek vždy prítomným
rizikám.

„Preto je dnes pomerne predčasné uzatvárať trhové stávky na to, kedy príde k prvému znižovaniu úrokových sadzieb. Chápem, že to je presne to, čo dnes trhy analyzujú a odhadujú.  Ak sme na vrchole, bude potrebné tu kempovať dlhší čas a strávime tu zimu, jar a leto,“ uviedol P. Kažimír.

Koniec zvyšovania úrokových sadzieb zároveň podľa neho otvára priestor na diskusiu o tom, či a ak áno, ako upraviť plány s programami nákupov aktív PEPP a APP. „Tu by som sa gombíkov najbližšieho pol roka nechytal. V momente, keď prichádzajúce ekonomické dáta a analýzy potvrdia, že ďalšie sprísňovanie nie je potrebné, vidím priestor na debatu o úprave tempa kvantitatívneho sprísňovania. Inak povedané, ako rýchlo budeme znižovať naše dlhopisové portfólio naakumulované za posledné roky,“ dodal guvernér NBS.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: