Obchodníci počas Black Friday ponúkajú mnohé tovary s výraznými zľavami. Slovenská banková asociácia upozorňuje, že toto obdobie zneužívajú aj podvodníci.

„Neváhajú pritom zneužívať dôverčivosť nakupujúcich, ale aj mená obchodníkov. Môžu propagovať falošný internetový obchod, či ponúkať neexistujúci tovar alebo vytvoria podvrhnutú webovú stránku, ktorá je na prvý pohľad na nerozoznanie od skutočnej webovej stránky na trhu už pôsobiaceho obchodníka,“ vysvetľuje právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia Ďatelinková.

Preto je podľa nej na mieste obozretnosť. Všímať by sme si mali, či chýbajú informácie o obchodníkovi, ako sú kontaktné údaje, obchodné podmienky, reklamačný poriadok vrátane informácií o možnosti odstúpenia od zmluvy. Problém môže predznamenať aj neexistujúca zákaznícka podpora, či ak nie sú na obchodníka zverejnené recenzie. Podozrivá je aj veľmi nízka cena tovaru v porovnaní s konkurenciou a takisto nedostatočné informácie o tovare.

„Podvodného obchodníka môže prezradiť vymedzenie spôsobu platby, ktorý ako jedinú možnosť úhrady umožňuje platbu vopred prevodom. Bežnou praxou internetových obchodníkov je umožňovať rôzne spôsoby platby, od platby prevodom, kartou, či na dobierku,“ hovorí S. Ďatelinková.

Všímať by sme si mali aj vzhľad webovej stránky internetového obchodníka, či nepôsobí neprofesionálne, zloženie webovej stránky, či v jej názve nie je preklep a či adresa skutočne zodpovedá obsahu webovej stránky a tiež registráciu domény obchodníka. „Zbystriť pozornosť by ste mali, ak bola doména registrovaná krátko predtým, ako obchodník začal ponúkať tovar za mimoriadne výhodné ceny,“ radí S. Ďatelinková.

Pred objednaním tovaru by sme si mali podľa nej vyhľadať recenzie na obchodníka, prečítať obchodné podmienky obchodníka a reklamačný poriadok. Dôležitým znakom bezpečnosti je aj to, že webová stránka začína https://. Naopak nezabezpečená stránka má na začiatku len http://.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: