Keďže pandémia je na ústupe a dovolenkové destinácie uvoľňujú pravidlá na úroveň pred ňou, možno podľa Európskeho spotrebiteľského centra (ESC) v Slovenskej republike predpokladať, že tento rok narastie počet spotrebiteľov, ktorí sa rozhodnú rezervovať si zájazd alebo individuálne ubytovanie prostredníctvom on-line portálov. ESC preto zverejnilo zoznam, na čo by si mali slovenskí spotrebitelia dať pozor pri rezervácii letnej dovolenky.

Na čo si dať pozor pri rezervácii dovolenky podľa ESC:

 • Pred tým, než si vašu dovolenku záväzne zarezervujete, skúste si najskôr porovnať cenové ponuky na viacerých on-line rezervačných portáloch, pretože ceny sa môžu výrazne líšiť. Ceny zájazdov musia byť uvedené vrátane všetkých dodatočných poplatkov. Neskoršie zrušenie záväzne objednanej rezervácie je väčšinou spojené so storno poplatkom.
 • Aby ste sa na dovolenke vyhli sklamaniu, skontrolujte si aké služby sú zahrnuté v cene a či tie, ktoré očakávate, si nemusíte priplatiť.
 • Vopred zakliknuté extra spoplatnené služby je zakázaná obchodná praktika. Pokiaľ vaša rezervácia obsahuje už vopred zakliknuté extra spoplatnené služby, o ktoré nemáte záujem, nezabudnite zakliknuté políčko odznačiť. Ak ste to nespravili, lebo ste si to všimli až po odoslaní objednávky, môžete kontaktovať ministerstvo hospodárstva.
 • Aby ste si vybrali správne cestovné poistenie, venujte pozornosť poistným podmienkam.
 • Pred odoslaním objednávky si skontrolujte správnosť vyplnených údajov. Dodatočná zmena údajov môže byť spoplatnená.
 • Potvrdenie rezervácie vám má byť doručené na e-mail, avšak niekedy môže prísť do priečinku s nevyžiadanou poštou, skontrolujte si preto poriadne vašu mailovú schránku.
 • Po odoslaní objednávky si urobte aj jej „printscreen“, ktorý vám môže neskôr v prípade sporu poslúžiť ako dôkaz.

ESC upozorňuje aj na podvodné ponuky:


V prípade, že si cez internet niekto rezervuje individuálne ubytovanie, môže natrafiť aj na podvodné ponuky neexistujúcich víl a apartmánov na rezervačných portáloch. Najlepšou ochranou pred podvodmi je tak podľa ESC pozornosť pri rezervácii.

 • Overte si, či vila alebo apartmán skutočne existuje. Pokiaľ vám ich internetový vyhľadávač nezobrazí na základe ich adresy uvedenej v popise ponuky, kontaktujte prenajímateľa a požiadajte ho o presné súradnice. Následne využite on-line nástroje, ktoré umožňujú overiť či daná adresa existuje a či fotky a umiestnenie apartmánu alebo vily zodpovedajú realite.
 • Pokiaľ nie je možné, aby ste uhradili cenu za prenájom, respektíve jej väčšiu časť, až priamo na mieste pri nástupe na ubytovanie, ale prenajímateľ trvá na tom, že úhradu musíte vykonať vopred, uprednostnite platbu kartou cez zabezpečenú platobnú bránu tretej strany a vyhnite sa platbe vopred prevodom na účet. V prípade platby kartou sa totiž môžete v prípade podvodu obrátiť na svoju banku a požiadať o vykonanie spätného zaúčtovania platby.
 • Aby ste minimalizovali riziko zneužitia vašich osobných údajov a platobnej karty, nenechajte sa zlákať na komunikáciu s osobou inzerujúcou prenájom ubytovania mimo zabezpečenej platformy a nikdy neplaťte kartou prostredníctvom odkazu, ktorý vám doručí v e-mailovej správe, sms alebo prostredníctvom četových aplikácií. Pozornosť zbystrite najmä v prípade podozrivo nízkej ceny ponúkaného ubytovania.
 • Pri rezervácii ubytovania v rámci zájazdu alebo pri individuálnej rezervácii ubytovania je tiež podľa ESC dôležité neorientovať sa výlučne podľa fotografií v ponuke, pretože tieto sa nemusia zhodovať na s realitou.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: