Rozvoj finančnej gramotnosti by mal začínať už od detstva, ale rozhodne sa tam nekončí. Dobré finančné návyky sú nevyhnutné aj v dospelosti, pretože svet financií sa mení rovnako rýchlo ako ostatné aspekty našich životov. Ak deti nemajú správne príklady zdravého prístupu k peniazom, ich budúcnosť môže byť o to ťažšia.


Prvé finančné návyky a porozumenie hodnote peňazí by sa mali rozvíjať už u malých detí. Deti by mali mať možnosť hospodáriť s vlastnými peniazmi, čo im pomôže pochopiť, že ak všetko minú na nepotrebné veci, na potrebné veci im peniaze nezostanú. „Finančná gramotnosť sa dostáva postupne do školských osnov, no stále sú to v prvom rade rodičia a ich každodenný prístup k peniazom, ktoré dieťa kopíruje,“ hovorí Eva Lelkesová, odborníčka na osobné financie z finančnej skupiny Partners.

Mladí ľudia by podľa nej mali už v prvom zamestnaní začať spolupracovať s finančným poradcom, dodržiavať ideálne finančné miery a plánovať svoje ciele. Správne nastavenie finančných návykov a pomoc odborníka im môže pomôcť „nezísť zo správnej cesty“. S rastúcim príjmom by potom mali aplikovať tieto návyky na vyšší príjem a využívať výhody dlhodobého investovania. Napríklad investovanie mesačnej sumy 100 eur s ročným zhodnotením 9 % môže za 40 rokov priniesť až 471 645 eur.

E. Lelkesová upozorňuje, že mnoho Slovákov sa o svoje financie nestará dostatočne. „V prvom rade by sa človek mal zaujímať o svoje financie a nerozprávať, že on to nerieši, že jeho sa to netýka. Mal by poznať nielen svoje príjmy, ale aj svoje výdavky, lebo každý z nás vie, koľko zarába, ale málo z nás vie, koľko míňa a na čo,“ varuje odborníčka.

Ľuďom odporúča dodržiavať ideálne finančné miery: 10 % na tvorbu rezervy, 20 % na dlhodobé investície, 30 % na úvery a 40 % na bežné výdavky domácnosti. Toto rozdelenie pomáha udržať finančné zdravie a stabilitu.

Prieskum Focusu pre finančnú skupinu Partners ukázal, že zlé finančné návyky sa na Slovensku prenášajú z generácie na generáciu. Slováci často nevedia správne zhodnotiť svoje vedomosti o peniazoch a až 46 % z nich čerpá informácie o financiách z médií, zatiaľ čo 43 % sa učí na vlastných skúsenostiach.

Prieskum odhalil, že slovenské domácnosti často míňajú viac, než si môžu dovoliť. Až 76 % domácností priznáva, že ich spotreba prevyšuje odporúčaných 40 % z príjmu. Navyše, viac ako polovica Slovákov má nejaký úver a mnohí nevedia, ako sa pohybujú úroky pri bežných úveroch v bankách.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: