Stavebná produkcia v januári tohto roka dosiahla medziročne najlepší výsledok od apríla 2024. Produkcia dosiahla 436,1 milióna eur, čo bolo oproti vlaňajšiemu januáru viac o 7,2 %. Stavebné podniky si tak udržali medziročne vyšší výkon už tretí mesiac v rade. Súčasne bol objem stavebnej produkcie vyšší aj v medzimesačnom porovnaní, a to o 1,5 %. Upozornil na to Štatistický úrad SR.
V miernom raste skončili obe podielovo významné zložky domácej stavebnej produkcie, nová výstavba a tiež opravy a údržba zhodne o 1,6 %. Klesla len zložka – ostatné práce a to takmer o tretinu, ide však len o podielovo málo významnú zložku domácej produkcie. Stavebná produkcia realizovaná v SR tvorila 86 % celkových výkonov odvetvia.
V členení podľa typu stavieb podielovo významnejšia výstavba budov medziročne vrástla o 3 %, ale práce na inžinierskych stavbách, kde je zahrnutá aj výstavba diaľnic, naďalej zotrvali v medziročnom spomalení už 9. mesiac za sebou, aktuálne v januári o 7,4 %.
Výsledok odvetvia za január 2025 pozitívne ovplyvnil najmä rast výkonov stavebných firiem v zahraničí, táto produkcia bola medziročne vyššia o viac ako 80 % a jej podiel na celkovej produkcii odvetvia stúpol na 14 %.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: