Slovensko obsadilo v Indexe prosperity, ktorý zostavila Slovenská sporiteľňa, celosvetovo 29. miesto. V porovnaní s rokom 2016, keď obsadilo 45. priečku, si Slovensko výrazne polepšilo.


Pri porovnaní krajín Európskej únie výsledky už nie sú také lichotivé. Z 27 krajín Európskej únie patrí Slovensku 23. priečka. Za Slovenskom skončili len Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Grécko. Českej republike patrí 14. priečka. Najlepšie je na tom spomedzi krajín EÚ Švédsko.

„Dopadli sme zle kvôli tomu, že Slovensko urobilo veľmi málo štrukturálnych reforiem za posledných 10 rokov. Výrazne sme sa posunuli v ekonomickej úrovni a v bohatstve po roku 2004, keď sme vstúpili do Európskej únie. Vtedy k nám prišiel veľký transfer technológií, firmy raketovo naštartovali produkciu. Avšak tieto zdroje nám už došli a posledných 10 rokov už nebohatneme tak rýchlo ako predtým,“ vraví Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne.

Na to, aby sme sa zlepšili, bude podľa nej treba naštartovať výraznejšie zmeny na strane štátu i na strane firiem, domácností, či jednotlivcov. „Treba viac investovať, viac sa vzdelávať, viac sa zaujímať o svoj zdravotný stav. Ako ekonomika by sme sa mali posunúť k produkcii s vyššou pridanou hodnotou. Bude užitočné viac prepájať verejný a súkromný sektor,“ hovorí M. Valachyová.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: