Sprostredkovateľská spoločnosť Finportal počas prvých ôsmich mesiacov tohto roku zaznamenala výrazný rast. Vyplýva to z jej priebežných ekonomických výsledkov.


Objem sprostredkovaných hypoték sa za prvých osem mesiacov v porovnaní s minulým rokom zvýšil o o 42 percent na 684 miliónov eur. Finportal preto očakáva, že za celý tento rok objem sprostredkovaných hypoték prvýkrát v histórii prekročí jednu miliardu eur.

Finportalu sa darí navyšovať aj objem sprostredkovaných spotrebných úverov. Tie medziročne rástli o 55 percent najmä vďaka tomu, že klienti ich čoraz častejšie potrebujú na dofinancovanie hypoték. Banky totiž väčšine klientov môžu požičať najviac 80 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Kto nemá dostatočné úspory, môže chýbajúce peniaze získať práve vo forme spotrebného úveru.

Pandémia podnietila ľudí sporiť

Spoločnosť od januára do augusta tohto roku výrazne navýšila aj objem sprostredkovaných poistiek. Pri neživotnom poistení si Finportal pripísal nárast 63 percent na 6,5 milióna eur. Viac ako 90 percent poistných zmlúv bolo pritom uzatvorených cez online porovnávač najpoistenie.sk.

Aj keď trh životného poistenia celkovo stagnuje, Finportal si aj tu pripísal nárast o 47 percent na 3,3 milióna eur. Tomuto rastu napomohlo spustenie Finportal firemného centra, ktoré ponúka zamestnanecké benefity firmám. Ide napríklad o zvýhodnené skupinové poistné, ktoré je niekoľkokrát lacnejšie ako individuálne. Za celý rok Finportal očakáva, že sprostredkuje predaj životných poistiek v objeme 6,2 milióna eur.

Pandémia podľa Finportalu motivovala ľudí, aby začali myslieť na horšie časy a viac peňazí si odkladali na budúcnosť. Sporiace produkty aj preto narástli o 80 percent na 55 miliónov eur. „Rastúci počet Slovákov schopných sporiť si na horšie časy je dobrým znakom toho, že si uvedomujú nutnosť potreby istej finančnej rezervy,“ povedala riaditeľka Divízie životného poistenia a investícií Katarína Faktorová.

Celkový objem investícií pod správou Finportalu sa medziročne takmer zdvojnásobil a aktuálne dosahuje 90 miliónov eur.

Tesný súboj o tretie miesto

Finportal v prvých ôsmich mesiacoch zaznamenal celkový rast na úrovni 40 percent. Firma preto predpokladá, že ku koncu roka by jej obrat mohol prekročiť 35 miliónov eur. Vlani dosiahla obrat 25,5 milióna eur a v rebríčku finančných sprostredkovateľov obsadila štvrtú priečku. Ak v tomto roku dosiahne obrat prevyšujúci 35 miliónov eur, bude atakovať prvú trojku.

Najväčším sprostredkovateľom sa vlani prvýkrát stal Partners Group SK, ktorý dosiahol príjmy z predaja služieb vo výške 44,5 milióna eur. Druhé bolo OVB Allfinanz Slovensko (41 miliónov eur) a tretí bol Respect Slovakia (37,6 milióna eur). Respectu však už od roku 2017 kontinuálne klesajú tržby, ak by tento pokles pokračoval aj v tomto roku, Finportal sa môže dostať až na tretie miesto.