Počet sprostredkovateľov na Slovensku v poslednom období rastie. Podľa údajov Národnej banky Slovensku pribudlo za posledný rok na trhu takmer tisíc nových podriadených finančných agentov. Aktuálne tak počet sprostredkovateľov na Slovensku dosahuje 15 834.

Každý z podriadených finančných agentov má zmluvu s jedných zo 440 samostatných finančných agentov. Väčšina z nich spolupracuje s najväčšími spoločnosťami na trhu. Dvanásť najväčších samostatných finančných agentov, ktorí majú obrat presahujúci 10 miliónov eur, má aktuálne uzatvorenú zmluvu s 11 160 agentmi. To znamená, že najväčšie firmy majú zazmluvnených 70 percent všetkých finančných agentov na trhu.

Najviac agentov má už tradične OVB Allfinanz Slovensko. V súčasnosti s ním spolupracuje 3 209 agentov. Každý piaty finančný agent na Slovensku tak pracuje pre OVB. Spoločnosť si v poslednom období udržiava stabilný počet sprostredkovateľov. V porovnaní so situáciou spred roka ich je o 38 menej, čo predstavuje pokles o 1,2 percenta.

Len tri spoločnosti majú viac ako tisíc agentov

OVB bolo donedávna najväčšou spoločnosťou na trhu aj podľa výšky tržieb, vlani skončila na druhom mieste. Tržby OVB z predaja služieb minulý rok dosiahli 40,98 milióna eur. Pred OVB sa tak dostal Partners Group SK, ktorému tržby narástli na 44,508 milióna eur. Partners začiatkom októbra zverejnil priebežné výsledky za prvých deväť mesiacov, podľa ktorých v tomto roku jeho produkcia rástla o 20 percent. Ak by sa tento rast potvrdil aj v závere roka, jeho obrat pre prekročil hranicu 50 miliónov eur.

Napriek tomu, že má Partners Group SK najvyššie tržby spomedzi všetkým samostatných finančných agentov, pracuje pre neho menej ako polovica agentov, ktorých má k dispozícii OVB. V súčasnosti má zazmluvnených 1 401 finančných agentov. Pred rokom ich Partners Group SK mal o 38 menej.

Viac ako agentov ako Partners Group SK má aj Finportal. Ten aktuálne spolupracuje s 1 937 agentmi. V porovnaní s novembrom minulého roku ich má o 297 viac, čo predstavuje nárast o 18,1 percenta. Finportal bol vlani podľa výšky tržieb štvrtou najväčšou spoločnosťou na trhu. Za prvých deväť mesiacov tohto roku firma ohlásila nárast o 40 percent, čo ju výrazne približuje k prvej trojke.

Ostatné spoločnosti na trhu majú menej ako tisíc agentov. K tisícke je aktuálne najbližšie Fingo.sk, ktorému do dosiahnutia tejto méty aktuálne chýba 50 sprostredkovateľov. Podľa výšky tržieb z predaja služieb mu vlani patrila ôsma pozícia medzi najväčšími samostatnými finančnými agentmi.

Počet sprostredkovateľov v najväčších spoločnostiach na Slovensku

SpoločnosťPočet sprostredkovateľov
OVB Allfinanz Slovensko3 209
Finportal1 937
Partners Group SK1 401
Fingo.sk950
Universal maklérsky dom677
Swiss Life Select669
Winners Group*590
Brokeria579
Prosight Slovensko478
Insia SK386
Respect Slovakia283
ČSOB leasing poisťovací maklér1
Zdroj: NBS, aktualizované ku dňu 9. 11. 2011, uvedené sú spoločnosti s tržbami z predaja služieb nad 10 miliónov eur
*Údaje spoločnosti Winners Group zahŕňajú aj sesterské firmy Winners Poistenie a Global Finance

Na konci rebríčka najväčších sprostredkovateľských firiem zoradených podľa počtu podriadených finančných agentov, sa nachádzajú spoločnosti Respect Slovakia a ČSOB leasing poisťovací maklér. Napriek tomu, že je Respect podľa výšky tržieb tretím najväčším samostatným finančným agentom, spolupracuje len s 283 agentmi. Keďže sa Respect zameriava na poistenie firiem, ktoré platia vyššie poistné ako spotrebitelia, aj menší počet agentov mu zabezpečuje pozíciu medzi najväčšími spoločnosťami na trhu. Podľa výšky zisku bol pritom vlani Respect jednotkou na trhu, keď jeho čistý zisk dosiahol 7,9 milióna eur.

Počet sprostredkovateľov na Slovensku rastie
Počet sprostredkovateľov na Slovensku rastie (Ilustračné foto: Freepik)

Vysoký počet sprostredkovateľov? Niekomu stačí jeden agent

Spoločnosť ČSOB leasing poisťovací maklér má zase uzatvorenú zmluvu len s jedným podriadeným finančným agentom. No ním je najväčšia lízingovka na trhu, spoločnosť ČSOB leasing. Jej pracovníci prostredníctvom firmy ČSOB leasing poisťovací maklér uzatvárajú poistky pre svojich klientov. Vďaka tomu firma dokázala vlani vykázať tržby z predaja služieb na úrovni 11,634 milióna eur, čo ju zaradilo na desiate miesto rebríčka sprostredkovateľov.

Keďže sa ČSOB leasing poisťovací maklér sústreďuje len na sprostredkovanie poistenia, má len licenciu pre sektor poistenia a zistenia. Celkovo pritom môžu mať samostatní finanční agenti licencie až pre šesť rôznych sektorov, v ktorých môžu sprostredkúvať finančné produkty. Väčšina veľkých firiem má licenciu pre všetky sektory. Okrem ČSOB je z najväčších spoločností výnimkou aj Respect Slovakia a Insia SK.

Respect má licenciu pre štyri sektory. V portfóliu jej chýba druhý pilier a investovanie na kapitálovom trhu. Ani jeden z agentov Respectu pritom nemá licenciu pre všetky štyri sektory, v ktorých firma môže pôsobiť. Z jej 283 agentov má licenciu len pre jeden sektor až 255 sprostredkovateľov. Vo väčšine prípadov sa venujú sprostredkovaniu poistenia.

Rôzne stratégie v počte licencií

Insia SK nemá licenciu pre kapitálový trh. Z jej 386 agentov má až 180 licenciu len pre jeden sektor a 104 agentov pre dva sektory. Najviac z nich sa sústreďuje na sprostredkovanie poistenia.

Najvyšší počet sprostredkovateľov, ktorí môžu ponúkať služby zo všetkých šiestich sektorov, má OVB Allfinanz Slovensko. Celkovo má maximálny počet licencií 963 jej agentov. Predstavuje to 30 percent zo všetkých jej sprostredkovateľov.

Najväčší podiel sprostredkovateľov, ktorí majú licenciu pre všetky sektory, má medzi svojimi agentmi Prosight Slovensko. Až 67 percent jej sprostredkovateľov má licenciu pre šesť sektorov. Za Prosight nasleduje Brokeria, v ktorej má takmer 38 percent agentov maximálny počet licencií. Na treťom mieste je Partners Group SK s 37 percentami.

Počet licencií, ktoré majú sprostredkovatelia v jednotlivých firmách je rozdielny, pretože každý firma má inú stratégiu. Kým v niektorých sa snažia, aby mali agenti čo najviac licencií, aby mohli klientovi ponúknuť komplexnú službu, v iných firmách sa zase klientovi venuje viac agentov podľa toho, čo potrebuje.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: