Internetová banka mBank ide meniť interný spôsob fungovania svojich pobočiek. Jej zamestnanci už nebudú pracovať priamo pre banku, ale pre sprostredkovateľskú spoločnosť mFinanse SK, ktorú mBank ovláda.


Firma mFinanse SK už získala licenciu od Národnej banky Slovenska. Tá jej udelila povolenie na vykonávanie činnosti samostatného finančného agenta v sektore poistenia alebo zaistenia, prijímania vkladov, poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov.

Nový sprostredkovateľ je v 100-percentnom vlastníctve mFinanse PL a patrí do skupiny mBank. „Týmto krokom nasledujeme štruktúru fyzickej distribúcie v Poľsku, kde mFinanse PL prevádzkuje väčšinu kioskov a obchodných miest mBank. Cieľom je priblížiť sa na slovenskom trhu štruktúre poľskej materskej spoločnosti,“ povedal pre Finsider riaditeľ pre digitálne kanály, pobočky a externých partnerov mBank Tomáš Reytt.

mFinanse chce ponúknuť aj iné produkty

Pracovníci v pobočkách či kioskoch už po novom nebudú mať zmluvu s mBank ale s firmou mFinanse. Podľa informácií Finsidera už dnes ľudia pracujúci v sieti mBank nie sú zamestnancami, ale pracujú pre banku ako živnostníci.

Zo začiatku bude sprostredkovateľská firma ponúkať len služby mBank. Neskôr plánuje aj predaj iných produktov, ktoré mBank neponúka. „Klienti budú môcť s našimi poradcami vyriešiť všetky svoje potreby na jednom mieste a ešte viac im tak zjednodušíme ich život, čo je aj v súlade s filozofiou mBank,“ tvrdí T. Reytt.

K podobnému kroku pristúpila koncom minulého roku UniCredit Bank. Tá časť svojich pobočiek prenechala finančným agentom. Väčšina pobočiek zostala naďalej priamo pod bankou. Rozdiel je aj v tom, že kým mBank si založila samostatného finančného agenta, pre UniCredit pracujú viazaní finanční agenti. Tí preto môžu ponúkať len služby tejto banky.

mFinanse SK je už 441. samostatným finančným agentom, ktorí na Slovensku pôsobí. Aby mohla táto firma ponúkať plnohodnotné finančné sprostredkovanie, chýba jej ešte licencia pre sektor starobného dôchodkového sporenia, doplnkového dôchodkového sporenia a pre oblasť kapitálového trhu.